<span>Cukrovkářů bude milion.</span> Ulehčí jim život nový přístroj?

Zdraví
27. 4. 2010 08:00
Do čtyř let může mít cukrovku až milion Čechů.
Do čtyř let může mít cukrovku až milion Čechů.

Do čtyř let může mít cukrovku až milion Čechů.Podle neradostných prognóz může být v Česku do čtyř let až milion diabetiků. V současné době trpí některou z forem cukrovky 800 tisíc Čechů a Češek. Nemoc provází spousta nepříjemných omezení, vyžaduje pravidelné návštěvy lékaře, dietu. Česká diabetologická společnost usiluje o rozšíření speciálního přístroje, který by stovkám tisíc Čechů mohl ulehčit život.

Kromě dodržování diety, braní léků či aplikace inzulínu by diabetici měli chodit (podle závažnosti nemoci) nejméně dvakrát až čtyřikrát ročně na prohlídky k lékaři. Každá z nich se ale "dvojnásobí"... Před každou návštěvou diabetologa by totiž pacienti měli správně jít na laboratorní odběr krve, který určí hladinu glykovaného hemoglobinu - takzvaný "dlouhý cukr". 

Výhody dlouhého cukru

"Ten, na rozdíl od běžných měření cukru v krvi, jehož hodnoty jsou kolísavé, třeba i podle denní doby, ukazuje jeho 'zprůměrovanou' hladinu. Je to relevantní ukazatel, díky kterému se dají správně odhadovat budoucí rizika, umožňuje posoudit úspěšnost dosavadní léčby a podobně," vypočítává výhody "dlouhého cukru" profesor Milan Kvapil.

Jenže, jet jednou do laboratoře a podruhé k lékaři, to je velká časová a pro mnohé i fyzická zátěž. "Zvlášť, když musí pacienti k lékaři a do laboratoře dojíždět třeba z menších vesnic se špatnou dopravní dostupností," pokračuje Kvapil z České diabetologické společnosti.

Přístroj umožní měřit dlouhý cukr v ambulancích.Smrtelná nemoc, která zprvu nebolí

Tyto překážky jsou podle lékařů velmi demotivující a pacienti proto nechodí na kontroly tak často, jak by měli. Cukrovka totiž v lehčích počátečních fázích nemoci nebolí. Když pacienti nevidí, že by chození nebo naopak nechození na kontroly mělo nějaký efekt, nejsou k pravidelným prohlídkám motivovaní. Podle expertů jsou však pravidelné kontroly zásadní pro další průběh nemoci, která může končit amputací končetin i smrtí.

ČTĚTE TAKÉ: Nová inzulínová pumpa chrání před hypoglykémií

"Když budete mít artrózu, která vás bude zatraceně bolet, budete neustále tlouct lékařům na dveře, cukrovka nebolí, takže pacienty dlouho nic primárně nenutí o sebe dbát," vysvětluje Kvapil.

Existuje ale přístroj - ve světě běžně využívaný, který "dlouhý cukr" změří přímo v ambulanci (takzvaná metoda POCT) a dvojí cestování tak odpadá. "Je to úleva pro pacienty, je to také levnější než laboratorní vyšetření a hlavně to podporuje správné nastavení léčby, která je v časných fázích - podíváme-li se na to z ekonomického hlediska - levnější," vychvaluje testovaný přístroj Kvapil.
 
Jak dostat přístroj k lidem?

Studie, kterou Kvapil v pondělí představil médiím, prokázala, že malý přístroj v ambulancích dokáže totéž, co rozbor ve specializovaných laboratořích. Diabetologové ho testovali ve dvanácti ambulancích na více než tisícovce pacientů.

"V Česku už asi šedesát těchto přístrojů v diabetologických ambulancích funguje, pacienti si však zatím musí rozbory platit, náš cíl je rozšířit jeho využití," dodává Kvapil. Diabetologové jednají s pojišťovnami (těm se návrh líbí, protože by je vyšel levnější než laboratorní rozbor) a ve středu budou o jeho možném rozšíření jednat na ministerstvu zdravotnictví.

ČTĚTE TAKÉ: Léky zdraží. Některé až o sto procent

Foto: Profimedia

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ