Jiný kraj, jiné bonbony: matky se bouří proti M&M's

8. 1. 2014 11:42
Je třeba se amerických bonbónů M&M's bát? V Evropě se naštěstí používají přírodní barviva (ilustrační foto).
Je třeba se amerických bonbónů M&M's bát? V Evropě se naštěstí používají přírodní barviva (ilustrační foto).

Které dítě by nemělo rádo kousky čokolády namáčené v cukrové polevě pestrých barev? Světově známé bonbony M&M's se však nyní dostaly do hledáčku některých amerických matek, kterým se nelíbí jejich výroba. Na rozdíl od Evropy zde totiž na oblíbené laskominy známé už od roku 1941 používají umělá barviva. Společnost Mars Inc. se tak možná bude potýkat s nespokojenými matkami, kterých se na petici podepsalo téměř 150 tisíc.

Na stránkách Change.org se nově objevila petice s názvem Přestaňte používat umělá barviva spojená s hyperaktivitou. Jejími zakladateli jsou nespokojená matka dvou dětí Renee Shuttersová z New Yorku a skupina Center for Science in the Public Interest, která se zabývá bezpečností potravin. Prosba je adresována společnosti Mars, která cukrovinky vyrábí a na jejich barvení používá ropné produkty. Hlavní obavy aktivních odpůrců se týkají hyperaktivity, kterou látky obsažené v používaných barvivech údajně způsobují. Největší kritiku sklízí používání tartrazinu (zakázaného např. v Rakousku nebo Norsku) nebo Cl potravinářské červeně 17.

Duhové riziko?

Renee Shuttersová před lety odstranila z jídelníčku svého syna Trentona výrobky s umělými barvivy a zaznamenala u něj značné zlepšení nálady a pozornosti. Právě M&Ms prý patřily k jeho oblíbeným laskominám. "Nemohla jsem uvěřit tomu, jak něco tak malého mohlo mít tak velký dopad," uvedla podle CNN matka.

Podobné obavy měla před lety i Evropská unie. Evropští zákonodárci v roce 2007 začali vyžadovat upozornění na výrobcích, které obsahují konkrétní umělá barviva. Důvodem tehdy byla britská studie uvádějící nárůst hyperaktivity u dětí, které konzumovaly potraviny obsahující směs barviv a konzervantů. Vyžadované upozornění zní: "Může nepříznivě ovlivnit aktivitu a pozornost dítěte". Evropský úřad pro bezpečnost potravin sice uvedl, že zmíněná studie nemá dostatečné důkazy pro toto tvrzení, ale to evropským poslancům očividně nestačilo.

Někteří výrobci na to ale šli od lesa a začali raději používat barviva z přírodních zdrojů, jako jsou řepa či mrkev. Spojené státy se k nim však ve většině případů nepřidaly a někde se dočteme pouze varování, která se týkají především dětí s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD). Podle vyjádření amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv z roku 2011 však mohou být problémy způsobeny ojedinělou intolerancí vůči těmto látkám a ne jejich neurotoxickými vlastnostmi.

Další čtení

ilustrační foto

Kolem silnic jsou tisíce nelegálních billboardů. Občas i kradou elektřinu

Domácí
12. 5. 2025
Západočeská galerie v Plzni představila mimořádný dar, který jí odkázala Christine Sekal, vdova po jednom z nejvýznamnějších umělců druhé poloviny 20. století Zbyňku Sekalovi, 12. května 2025, Plzeň. Galerie tak získala reliéfy, sochy, plastiky a další práce v celkové hodnotě několika desítek milionů korun.

Dílo sochaře Sekala dostala darem galerie v Plzni. Má cenu desítek milionů

Kultura
12. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko ignoruje nabídnuté příměří. Mělo platit od rána, útoky pokračují

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ