Když otec není
Úskalí umělého oplodnění. Proč nemám tatínka? ptají se děti

04.08.2016 05:45

Počet dětí, které se narodí ženám žijícím bez partnera, roste i poté, co v mnoha evropských zemích nastaly změny v sociální i legislativní oblasti, píše italský deník Corriere della Sera.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Ne každá samostatně vychovající matka nutně je sama nějakých 20 let, jakože v některých případech jak soap-opera doma a nějaké, že obzvláště mladým dítětem braného za kámoše a pak najednou pryč i pokud žádná velká scéna, to argumentativně je docela protichůdné ohledně vývoje ve věcech jako co se bere za normální lidské vztahy, nebo že prostě ohledně emočního vývoje. A stranou toho, byť si to možná vědomě nepřipouští, když se je jako by se bylo odmítnuto i vlastním rodičem (což poněkud vyplývá z kontextu když není biologický ani adoptivní otec nikde kolem) tak to argumentativně spíše poznamenává než nikoliv, což však věc která se jistě týká i toho když vlastně takový otec je akorát, že se nějak vůbec k otcovství nemá. (A opačně.)

Osobně, jako osoba která nemá na rodném listu zapsaného otce, kterému se představil první manžel matky jako by se o otce jednalo (však beze skutečné adopce a když se dali rozvést když mi bylo nějaké 2 roky, tak ani nějaké přání k narozeninám), a to narozený v NDR, tak určitě chápu, že jednak v NDR to bylo poněkud o snahách vylučovat rodiče z výchovy a že přece velký stát si své vojáky a pracanty hezky dává vychovat dle jednoho metru (nebo podobně), a že v NDR se nějaké zajišťování při studiu ze strany rodičů natož dědictví nebralo za nějaké moc podstatné a že přece stát se o všechno jak uzná za vhodné postárá. A také chápu že pokud otec vlastně děda, že jistě ne snadná situace jak se s tím vypořádat (a jistě se nedá kohokoliv jentak přinutit aby koukal adoptovat). Navíc bych i chápal, že když vzešlý z víceméně náhodné známosti, že ze strany matky není jako vyloženě důvěra přenechat dítě na nějaký čas otci který možná pro matku jako naprosto cizí člověk a že tudíž spíše nedůvěra a naprostý jako obranný mechanismus.
Ale v rámci toho, že žena prostě z její nějaké představy chce mít dítě jako jenom svou panenku, mně to přišlo poněkud egoisticky. Jakože co kdyby se ji něco stalo? Hurá rovnou do nějakého sirotčince a že se zrovna přišlo o jedinou vztažnou osobu v životě? Nebo, co když prostě nějaká jako hádka, ať jíž ze strany rodiče naprosto oprávněné vynadání nebo že v rámci senility, opilství nebo podobně? Na koho se jako obrátit zda tedy má pravdu? Nápodobně ohledně nějakých rozhodnutí za dítě, kde nějaká knížka nějakého experta možná docela na úrovni, ale možná ne naprosto pochopené respektive by ten expert osobně v daném případu možná neargumentoval přesně tak jak to možná z nějaké kapitoly vyznělo.

U toho by se jistě dalo argumentovat, že mít hrozného otce je horší než nemít žádného, ale psychologicky vzato je dle mého názoru poněkud problém v tom, že dítě přirozeně jakoby hledá vzory (a případně se rovnou poučí když ten vzor blízký a ne tak vzorový), a když se tím jako prvotním vzorem jakoby automaticky stává drogový dealer nebo hospodský nebo z nějakého gangu nebo oplzlý pokrytecký politik a podobně, tak to fakt není dobré.

Což všehovšudy ne, že bych nutně argumentoval pro nějaké, že nejdůležitější je aby když žena s mužem dítě mají tak aby koukali spolu být i kdyby domov jak ledové království nebo peklo, i kdyby společnost naprosto o nějakém, že každý rod za sebe a policie je přece od toho aby koukala chránit politiky a podobně. Ale tam kde by většina obzvláště matek měla docela problém kdyby se jím dítě jentak sebralo natož popíralo jejích mateřství, tak i pro dítě to není nějaké jako by se nutně bralo naprosto v pohodě, že někdo prostě rozhodl, že se nárok na rodiče nemá (jakože v právním rámci argumentativně dokonce proti lidskému právu ohledně nároku na to znát jak otce tak matku). A to obzvláště když se nemá za samozřejmé, že tedy oficiální společnost jako náhradní otec... jakože když voják při misi zemře nebo pracovník po úrazu a podobně, tak by se obvykle mělo docela jasno, že pozůstalému dítěti (i vdově) by se nějaká podpora hodila (která není jenom o nějakém že prachy, byť jistě docela podstatné), a nápodobně prostě když otec možná nesloužil společnosti jako takové a při službě život položil, ale že případ například znásilňování kde se policie možná dokonce cítila obtěžováná aby přijela a udělala protokól (kde oběť ta žena) nebo že prostě žena nadšená z představy dítěte jako by o panenku šlo (kde to argumentativně její rozhodnutí, ale ne tak toho dítěte se narodit slečně která by se možná nezvládala postarat ani sama o sebe) tak to dle mého mínění nemění nic na tom, že by dítě nebylo jak (polo)sirotek nebýt okolností na které společnost má nemalý vliv, a potažmo v mém pohledu docela jasné, že i pokud otec nebyl nějaký válečný hrdina že vina nějakého, že se mělo velkou orgii po které vícero těhotenství ale nějak se neví kdo s kým, že ta vina opravdu není na těch dětech z toho vzešlých a že nějaké aby byly rády, že na ně zbylo místo ve stájích dle mého mínění fakt není fér ať jíž společnost na ty věci nahlíží absolutně liberálně (jakože nikomu není do toho aby nařizoval ženám trochu slušnosti natož se pídit po tom s kým měly sex když nechtějí aby se pídilo) nebo ne.

0 hlasů

Co se specificky týká dalších věcí, tak dle mého mínění docela podstatné:
- že se nezná dalších členů rodiny. Jakože například prarodiče by zřejmě byli rádi kdyby svého vnuka alespoň jednou vidět mohli, i naopak, natož že se neví kdo sourozenec, respektive kdo ne. Viz například v mém případu, že já nevím kdo možná polosestra nebo podobně pokud nějaká je, a poněkud podivné téma se rovnou pídit po nějakém například kde byl její biologický otec roku 1982 a zda má opravdu jasno, že to je její biologický otec.
- zdravotní histórie. Sice argumentativně poněkud detail, ale když se ví, že po linii otce bohužel u mužů co věk kolem 40-50 let, že vždy jíž docela silná biologicky podmíněná senilita či podobně, tak já bych měl za to, že určitě dobře o tom vědět aby se na to bylo trochu připravené.
- i dědictví. Jakože jistě statisticky vzato zas ne nutně, že by bylo co dědit ohledně materiálních statků, ale i kdyby jenom hodinky předáváné po generace, já si myslím, že jako potomek určitě s nárokem a že smysluplnější než nějaké, že to propadne státu nebo že si to nakradl ze zdravotní služby případně kdo vyklízel po smrti místnost (kteří za svou práci byli placené a ne nějaké, že se jako náhradní děti starali mezitím co se potomek rodiče zřekl). Ale to se netýká jenom materiálních statků. Například děti po vojácích USA na Filipínách dle mého mínění jistěže mají nárok na občanství USA neboť otcové občané USA. Ale takové dítě samo o sobě jistěže má obvykle těžko právních možností jak se toho vymáhat obzvláště když ani nezná jméno biologického otce.

Jakože věci které se nedají jentak vynahradit pouhým nějakým, že vláda ze své dobrovůle rozhodla, že děti nemající na živobytí při studiu dostanou úvěr který dle možností můžou splácet. A potažmo lepší aby to mělo nějaký řád aby vůbec nedošlo k nějakému že například voják USA svůj výdělek prochlastá mezitím co jeho dítě na Filipínách chodí žebrat o jídlo, a podobně.
A v tom všem jistě i podstatné aby když se má alimenty nebo se má dokonce od vlády peníze, aby to také na to dítě šlo, v první řadě pochopitelně na živobytí ale v další řadě když to je poměrně hodně peněz tak například na stavební spoření pro to dítě. Jakože nějaké, že matka s manželem měli v rozpočtu domácnosti zřejmě asi dva- až třikrát tolik peněz na mě kolik se na mě utrácelo, a já po maturitě bezdomovec, dle mého mínění opravdu špatné správcovství těch peněz a mít vůbec nějaký přehled kolik se vlastně mělo (přičemž vím, že na jídlo to více než 3000 Kč za měsíc nebylo, plus peníze na autobus, což co vím dle mého mínění znančně méně než co se na mě mělo), ale to věc která se jistě netýká tématu neznámého otce jako takového, však obzvláště pro děti počítající každý halíř a že spíše když právě z těch takzvaných neúplných poměrů, dle mého mínění také docela podstatná tématika.

0 hlasů

https://www.youtube.com/watch?v=BzHwm2QDPfI

0 hlasů

A na co se budou ptát osvojené děti buzerantů? Hele, Jirko, kdo je dnes máma, ty nebo Franta?

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov