Finanční krize zvýšila počet obézních lidí

28. 5. 2014 16:00
Obézních lidí stále přibývá (ilustrační foto).
Obézních lidí stále přibývá (ilustrační foto).

Finanční krize z roku 2008 urychlila vývoj obezity a nadváhy ve většině zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V jejích členských státech je teď v průměru 18 procent obézních obyvatel, zatímco do roku 1980 to bylo méně než deset procent.

V průměru více než polovina dospělých a pětina dětí v zemích OBSE trpí různým stupněm nadváhy. Před pěti lety se sice obezita obyvatel snižovala, ale za ekonomické krize se zvýšila, protože lidé seškrtávali náklady na stravu a více konzumovali levnější a kaloričtější potraviny.

Například ve Spojených státech každé zvýšení míry nezaměstnanosti o jedno procento vedlo v letech 2008 a 2009 ke snížení konzumace ovoce a zeleniny o 5,6 procenta, uvedli autoři zprávy. V Británii se podle nich stejné náklady na potraviny snížily o 8,5 procenta.

Obezita podporuje vznik kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a některých druhů rakoviny. Pro země OBSE, k nimž patří i Česká republika a Slovensko, je obezita podle dokumentu těžkým sociálním a lidských břemenem. Vedle desítek evropských zemí tvoří OBSE rovněž Spojené státy a Kanada.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

*Rekordní tunel Višňové jde na údržbu: řidiči si zase užijí nostalgické kolony pod Strečnem

Zahraničí
28. 4. 2026
ilustrační obrázek

Požárů elektrokol přibývá: hasiči varují před rizikem baterií

Domácí
28. 4. 2026
Filharmonie Brno

Všechny cesty vedou do Brna: Filharmonie zve na hudební cestu kolem světa

Kultura
28. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ