Američané dostanou do rukou první test pro domácí vyšetření na přítomnost viru HIV. Úřad pro kontrolu potravin a léků schválil do prodeje test nazvaný OraQuick, který dokáže zjistit přítomnost viru ze slin. Výsledek se dostaví do 20 až 40 minut. Domácí testování na takto závažnou nemoc má i své stinné stránky, varuje část lékařů. Patří do rukou veřejnosti?
Podle amerických zdravotníků je v USA zhruba 1,2 milionů lidí nakažených virem HIV, přičemž asi pětina z nich to neví. Podle Státního zdravotního ústavu je na tom podobně i Česko, kde žije přes 1700 léčených lidí s touto diagnózou, ale až 15 procent z nich zjistí nákazu pozdě. Komplikuje se tak nejen léčba, ale pacienti zároveň ohrožují své sexuální partnery. Testování má být jedním z hlavních prostředků, jak snížit počet nových infekcí.
"Možnost domácího testování představuje cestu, jak motivovat některé lidi, aby neprodleně vyhledali lékařskou péči. Pokud je to potřeba,” říká Karen Midthunová z Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA). Podle ní je ale nutné si uvědomit, že testu nelze bezhlavě věřit. Jeho spolehlivost se pohybuje kolem 92 procent, což v praxi znamená, že může mylně informovat každého dvanáctého člověka.
Anketa:
Souhlasíte s tím, aby se testy na HIV prodávaly volně v lékárně?
Výrobce chce test nabízet hlavně rizikovým skupinám, které si jej mohou zakoupit od podzimu v drogeriích, lékárnách a vybraných supermarketech. FDA už v minulosti schválil několik jiných domácích testů, ale každý z nich analyzoval vzorky krve, které musely být odeslány do laboratoře. OraQuick je první, který ukáže výsledky bez asistence a téměř okamžitě.
Právě rychlost a způsob sdělení diagnózy je podle některých odborníků problémový. Lidé si podle nich neuvědomují, že test není stoprocentní, navíc by se tak závažnou informaci neměli dozvídat sami, bez dozoru zkušeného lékaře."Není to chronická nemoc jako cukrovka. Je to mnohem nebezpečnější a náročnější na psychiku lidí," vysvětluje vedoucí Národní referenční laboratoře pro AIDS Vratislav Němeček.
Odtažitý postoj k domácímu testu na HIV protilátky v krvi zaujalo i české ministerstvo zdravotnictví, které doporučilo jeho používání pouze v přítomnosti lékaře. "Tento zdravotnický doplněk nepatří do rukou laiků. Reakce na získanou informaci mohou být různé a unáhlené," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Podle sexuologů je ale lepší, když se lidé dozvědí o své nemoci včas, než když budou vir přenášet na další osoby. "Čím dříve o chorobě víte, tím menší jsou rizika a lepší prognóza léčby," říká lékař David Jilich: "Není to definitivní verdikt, ale jen podezření."