Dovolenou mohou pokazit všudypřítomné bakterie z hotelu

Zdraví
28. 2. 2011 16:06
Záleží na detailech. Například zda uklízečka používá jeden hadr v koupelně i v ložnici.
Záleží na detailech. Například zda uklízečka používá jeden hadr v koupelně i v ložnici.

Stovky bakterií se prohánějí po polštáři, množí se v záhybech vodovodního kohoutku a čekají na vhodnou příležitost uchytit se na povrchu lidského těla. Toto není ukázka z hororu, ale podle mikrobiologa Philipa Tiernoa standard mnoha hotelů. Uklízečky někdy používají stejné rukavice na skleničky i záchody... 

Člověk by si měl podle Tiernoa dávat pozor i na dovolené, aby jeho zdraví nedoznalo vážné újmy kvůli podceněné hygieně. Ředitel mikrobiologie a imunologie na Newyorské univerzitě několik let zkoumal, kolik péče a jakým způsobem věnují hotelové řetězce úklidu a dezinfekci pokojů. Nejvíce alergenů a bakterií se podle jeho studie skrývá v pokrývkách, kolem vodovodního kohoutku, na skleničkách, klice, ovladači a budíku.

Hygienické rady do hotelu:

- důkladně si myjte ruce mýdlem a horkou vodou

- nepřikrývejte se pokrývkou, která zdobí postel a kryje povlečení

- vyberte si hotel, který používá polštáře a deky pro alergiky

- omyjte ovladač, telefon, budík a kliku na dveřích antibakteriálními kapesníčky

- noste pantofle na všech typech podlah

 

Zdroj: CNN

"Jenom během jedné hodiny spánku člověk kolem sebe rozšíří na jeden a půl milionu odumřelých buněk," řekl na serveru CNN Tierno. Nejméně hygienické jsou podle něho vodovodní kohoutky, okolí umyvadla, splachovadlo na toaletě, místo pod toaletním prkýnkem a podlaha ve sprchovém koutě. "Nemusí to znamenat, že pokojská málo uklízí. Stačí ale, aby používala jeden hadr na koupelnu i ovladač k televizi," vysvětlil Tierno.

Za pravdu mu dává i atlantská televizní stanice, která před několika lety zaznamenala skrytou  kamerou, jak v hotelu čistí skleničky v koupelnách. Někde bylo sklo dezinfikováno v myčce nádobí, jinde uklízečka myla nádobí ve stejných rukavicích jako toaletní mísu. Nejvíce bakterií se však nachází v pokrývkách na posteli. "Raději bych zmrznul, než se přikryl něčím podobným," tvrdí Tierno.

Na světě existuje přes 60 tisíc bakterií, které ke svému životu mohou využívat lidský organismus. Pouhé dvě procenta jsou ale schopné nakazit člověka nějakou chorobou, jako je chřipka, rýma či střevní problémy. "Přestože se necítím v hotelu pohodlně, nebojím se v nich občas přespávat," dodává Tierno.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ