Borges Mediterranean Group se zapojila do studie PREDIMED, která potvrdila, že středomořská strava doplněná o suché plody a extra panenský olivový olej snižuje riziko závažných kardiovaskulárních chorob až o 30%.
Studie byla zveřejněná 25. února 2013 v jednom z předních lékařských časopisů světa "New England Journal of Medicine"; a byla představena na tiskových konferencích přístupných veřejnosti v Madridu a v Kalifornii.
Chuť Středomoří
Borges Mediterranean Group byla vždy přesvědčena, že středomořská strava odpovídá zdravému způsobu života, a díky provedené studii se z tohoto názoru stává poprvé vědecky prokázaná skutečnost. Pro podporu a zvyšování povědomí o vlastnostech a prospěšnosti středomořské stravy se v roce 2003 zapojila do rozsáhlé studie PREDIMED a poskytla jí své produkty.
Průběh výzkumu
Studii provedlo šestnáct výzkumných skupin v sedmi španělských regionech v letech 2003 až 2011. Záměrem bylo posoudit účinky středomořské stravy jako primární prevence srdečně-cévních chorob u subjektů s vysokým rizikem jejich výskytu. Autorem části studie je Jordi Salas, mimo jiné president Světového fóra pro výzkum stravování a šíření znalostí.
Jednalo se o klinické testování prováděné v řadě středisek na náhodně vybraných účastnících monitorovaných po dobu více než pěti let. Do testů se zapojilo celkem 7447 osob ve věku mezi 55 a 80 lety, z nichž 57 procent bylo žen. Všichni účastníci se vyznačovali vysokým rizikem kardiovaskulárních chorob, ale dosud žádnou srdečně-cévní příhodu neprodělali. Náhodně byli rozděleni do tří stravovacích skupin: do skupiny středomořské stravy doplněné olivovým olejem; skupiny středomořské stravy doplněné směsí suchých plodů (lískovými/vlašskými ořechy a mandlemi); a do skupiny vyživované jinou nízkotučnou stravou. Pro účastníky byly pravidelně pořádány vzdělávací přednášky o příslušném způsobu stravování, a to jak individuálně, tak ve skupinách. V závislosti na příslušné skupině pak zdarma dostávali směsi suchých plodů a extra panenského olivového oleje.
Jaký je výsledek?
Ve zprůměrovaném období pěti let sledování prodělalo závažně patologickou kardiovaskulární příhodu 288 účastníků. Ze skupiny vyživované středomořskou stravou s olivovým olejem to bylo 96 případů, ze skupiny středomořské stravy se směsí ořechů to bylo 83 případů a ve skupině vyživované nízkotučnou stravou taková příhoda postihla 106 účastníků. Z těchto čísel vyplývá, že riziko kardiovaskulárního onemocnění jako je mozková mrtvice a srdeční infarkt, respektive riziko úmrtí na tyto závažné nemoci oběhového systému, se u účastníků živených stravou doplněnou ořechy snížilo o 30 procent a u skupiny, která dostávala extra panenský olivový olej, se toto nebezpečí snížilo o 28 procent. V průběhu studie nebyla zaznamenána žádná zvýšení tělesné váhy ani jiné nežádoucí účinky.
Výskyt kardiovaskulárních chorob a jejich mortalita je tedy jednoznačně nižší u lidí, kteří konzumují středomořskou stravu doplněnou směsí suchých plodů a extra panenským olivovým olejem, než u těch, kteří jsou na nízkotučné dietě. Extra panenské olivové oleje Borges je možné doporučit jako prevenci kardiovaskulárních chorob a zavést je jako běžnou součást stravy, která pak zvýší kvalitu života.
Vědecky prokázány jsou i další příznivé účinky olivového oleje. Hlavním přínosem je snižování hladiny "špatného" cholesterolu, díky vysokému obsahu mononenasycených mastných kyselin. Další nedílnou součástí olivového oleje jsou také přírodní antioxidanty a vitamíny A, D, E a K. Ty prospívají lidské pleti a vlasům, dodají jim lepší vzhled a kvalitu. Olivový olej také napomáhá trávení, absorpci vápníku, zlepšuje krevní oběh a zpomaluje proces stárnutí buněk.