Pobyt v hospodě může znepříjemnit život mnoha nekuřákům. Často si z nich kvůli cigaretovému dýmu odnášejí zapáchající oblečení či podrážděné plíce. Nekuřácké restaurace přitom hledají jen s obtížemi. Ukončit to mohou nové weby Kdesekouri.cz nebo Kdesenekouri.cz, které nedávno spustily svůj provoz.
"V tuto chvíli tam máme přes 35 tisíc podniků po celém Česku," řekl provozovatel webů František Matějka. Jsou mezi nimi restaurace, hotely, penziony, kavárny či cukrárny. Lidé přitom mají možnost stáhnout si aplikaci pro Android, chystá se i aplikace pro zařízení od firmy Apple. Vyhledat je možné jak kuřácké či nekuřácké podniky, tak místa s oddělenými místnostmi.
Důvod, proč weby vznikly, je podle Matějky jednoduchý. Několikrát totiž hledali se ženou kvůli dětem restauraci, kde se nekouří. "Vždycky nás dostalo, když jsme dorazili někam, kde jsme teprve na místě zjistili, že se tam kouří," konstatoval Matějka. A naopak se mu už několikrát stalo, že když šel do hospody na pivo a cigaretu s kamarádem, tak omylem vstoupili do nekuřácké restaurace.
Podobné zkušenosti přitom má mnohem více lidí. Například Ondřej z Prahy. "Kdysi jsem pracoval v Praze na Letné a tam jsme chodili na obědy do nekuřácké restaurace. Potom jsem změnil zaměstnání, v jeho okolí jsem však už žádnou podobnou nenašel," stěžuje si Ondřej.
Chystá se zákaz
Spory o to, zda mají být restaurace kuřácké, nebo nekuřácké se táhnou již několik let. Kouření v restauracích a barech je zakázané například v Belgii, Bulharsku, Francii či Itálii. Naopak plošný zákaz nedávno v referendu odmítli Švýcaři. V současnosti si tam kuřáci mohou zapálit například v menších lokálech či ve vyhrazených místnostech. Toto omezení je podle nich dostatečné.
Snahy o zákaz kouření v hospodách a dalších veřejných místnostech podobného typu jsou i v České republice. Prozatím však neprošly. Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje nový návrh, který by kuřákům znesnadnil v tomto směru život. "Co se týká tabáku, předložíme zřejmě tu nejpřísnější variantu, to znamená úplný zákaz kouření v restauracích. Zůstává tam jediný prostor, to jsou zcela otevřené venkovní zahrádky," řekl v srpnu ČTK náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.
Předpokládá, že návrh zákona o ochraně před škodami působenými návykovými látkami dostane na podzim na stůl vláda a když vše dobře půjde, mohl by podle návrhu začít platit od srpna 2013.