Chat s odborníkem
Hudba i křížovky. O kognitivní terapii s Kvetoslavou Hoškovou

12.02.2015 12:50

Senioři po akutním onemocnění a při delších hospitalizacích rychle ztrácejí v monotónním a sociálně omezeném nemocničním prostředí mentální schopnosti, především paměť, orientaci, poznávací a organizační schopnosti. Pomáhá kognitivní terapie - odborně vedené procvičování mozkových schopností zábavnou a pro nemocné lákavou formou v době hospitalizace. Staví na zálibách seniorů například v křížovkách, hlavolamech, řešení logických úloh nebo vědomostních kvízů, na znalostech literatury, hudby a podobně a probíhá většinou skupinovou formou. Kognitivní trénink, ale i reminiscenční terapii přiblížila Mgr. Kvetoslava Hošková z oddělení geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice ve čtvrtek 12. února ve 13 hodin.

Kvetoslava Hošková po absolvování SZŠ v Popradě nastoupila jako zdravotní sestra do Thomayerovy nemocnice Praha na oddělení chirurgie dospělých, později přešla na oddělení geriatrie. Ukončila specializační vzdělávání v organizaci a řízení ošetřovatelské péče o dospělé v Brně, bakalářské studium na Katolické univerzitě v Ružomberoku a magisterské studium na VŠZSP sv. Alžběty v Bratislavě. Je držitelem certifikátů Mentor klinické praxe, Tvorba sociálně aktivizačních programů se zaměřením na seniory, Trenér paměti III. stupně ČSTPMJ a mezinárodního certifikátu RYCTT v reminiscenční terapii. Od roku 2010 se věnuje kognitivní terapii se zaměřením na trénink paměti seniorů na oddělení geriatrie a následné péče Thomayerovy nemocnice.

Chat

 • ZVON

  A co kognitivně.-behaviorální terapie?

 • Host chatu

  Kognitivně - behaviorální terapii používají psychologové a psychoterapeuti u osob s poruchami chování. Kognitivní trénink je cílená stimulace mozkových funkcí se zaměřením na vylepšení kognitivních schopností. Nejčastěji jde o trénování krátkodobé a dlouhodobé paměti, soustředění, prostorové orientace.

 • LOLA

  CO si myslíte o gestalt terapii?

 • Host chatu

  Opět se jedná o metodu vhodnou spíš pro psychoterapii. V lůžkových zařízeních pro geriatrické pacienty se prakticky nevyužívá.

 • MORTAR

  co si myslíte o životopisné skupině na skupin. terapii?

 • Host chatu

  Viděla jsem to snad jenom v amerických filmech. Česká společnost je jiná a těžko si jí umím představit v praxi. I když vím, že jí využívají v léčebnách pro léčbu závislostí.

 • Dana

  Dobry den, mohu se zeptat, jak priblizne probiha takove sezeni ve skupine a zda jde domluvit i individualni terapii? Dekuji.

 • Host chatu

  Každý den je jiné téma, které je z oblasti historie, hudby, zeměpisu …. K vybranému tématu jsou připravená cvičení, která spolu souvisí. Například vyhledáváním rozdílu mezi dvěma obrázky, zapamatování si 9 obrázků. Následuje např. krátký článek, ke kterému jsou připraveny otázky. Dalším úkolem je vzpomenout si, co na předchozích obrázcích bylo. Mezi tím jsou i různá pohybová cvičeni. Pravidelně se terapie účastní i dobrovolníci z dobrovolnického sdružení Lékořice spolu s firemními dobrovolník , díky kterým je možné realizovat výtvarné dílny, vystoupení hudebníků, dětských zpěváku a zooterapii. Individuální trénink probíhá po indikaci lékařem v rámci hospitalizace pacienta.

 • maria

  Dobrý deň!pamätám si Vas z konferencie z Bratislavy....chcem sa spýtať či je možné u vas absoluvovat stáž. Dakujem

 • Host chatu

  O stáž je možné požádat prostřednictvím Centra pro vzdělávání, které najdete na webových stránkách nemocnice.

 • PedroNella

  Dobrý den,
  Jaký je průměrný věk seniorů ve skupině, která se účastní kognitivního tréninku?

  Jaký byl Váš nejstarší senior, mají o trénování více zájem muži nebo ženy?

 • Host chatu

  Nejmladšímu členovi skupiny bylo 42, teda žádný senior :-) Pozitivně laděný člověk, který se po autonehodě kromě zranění léčil i pro výpadky paměti. Chtěl se co nejdřív vrátit ke své práci. Svou motivaci přenesl i na seniory, kterým v průměru bývá 76 let. Někdy se ale stane, že průměrný věk je i 84 let, protože nejstaršímu členovi je 98. Trénování se více účastni ženy, ale těch je taky na odděleni víc.

 • Pavel Kolář

  Zrovna včera jsem náhodou četl v zahraničním idborném tisku zajímavý materiál (také) o kognitivní terapii u starších lidí, v němž jeden neurolog vysvětlovat, že tato terapie se obecně hodně přeceňuje a že moderní výzkumy mozku ukazují, že zdaleka nepřináší ve výsledku to, co slibuje. Mnohem důležitější jsou prý motivace, zvědavost a personální identifikace. Sudoku nebo křížovky? To jsou jen berličky, které vás nikam moc neposunou. Hodně zjednodušuji, ale zhruba tak to v článku bylo. I když je mi jasné, že co expert, to trochu jiný názor a zkušenost. O téma jsem se začal trochu více zajímat poté, co moje starší máma skončila po těžkém úraze na dlouhou dobu v nemocnicích. Co jsem tam viděl a o čem mi vyprávěla, co bylo opravdu smutné až děsivé.

 • Host chatu

  Před léty jsem měla možnost účastnit se předvádění ukázky programu pro trénování kognitivních funkcí. Byla jsem vyzvána, abych na monitoru v prostoru klikla vždy na obrázek, který se objevil uprostřed. Program pak propočítal rychlost reakce vpravo nebo vlevo. Pak se obrázky ztratily a já měla vypsat předměty, které si pamatuji. Takový trochu podvod, když nevíte, že se vás na to zeptají :-) Z 21 jsem jich napsala 18 a na poslední 3 jsem si vzpomněla, když jsem si sedla zpátky do své lavice. Uvědomila jsem si, že je to podobný princip, který používám v papírové podobě. Moje osobní zkušenost mě přesvědčila, že to funguje. Pobyt v nemocnici sám o sobě není příjemný. Já se ho snažím svým způsobem seniorům zpříjemnit. Oni vědí, že nemůžu udělat zázraky, ale když mají možnost postěžovat si, říct, co je trápí, poradit se s ostatním,i co by udělali, vědomí, že je tam někdo, kdo je vyslechne, je na jejich straně a je jim o něco líp.

 • Bořivoj Zvídavý

  Určitě máte poznatky, kteří lidé si do vysokého věku nejvíce pamatují, jaké dělali zaměstnání, anebo čemu se v životě věnovali. Jaký je recept samotných seniorů na dobrou paměť?

 • Host chatu

  Podle mých poznatků mají nejlepší paměť až do vysokého věku lidé, kteří hráli např. na klavír nebo housle, a lidé, kteří umí aspoň dva cizí jazyky. Svěží paměť si dobře udržují sportovci a také lidé, kteří žili kulturně - navštěvovali kina, divadla nebo hodně cestovali.

 • Jana

  Prosím o sdělení ,zda je možné preventivně nechat vyšetři stav paměti,motoriky apod. Zda existuje nějaká instituce,kam se senioři mohou obrátit např. ohledně prevence Alzeihmera. Je mi 70 let a jsem z Brna.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Kontakt můžete nalézt zde http://www.alzheimer.cz/cals/projek...

Foto: archiv

Autor: - red -, - mav -

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dar pro seniory.

Aktivita firem
Pozitivní zprávy nejen ze světa byznysu a podnikání

Rychlý přehled novinek o obecně prospěšných aktivitách firem na českém trhu. Podpora kultury, ekologie, ale i zajímavé události poslední doby. více

Ilustrační foto.

Brain Stimulation
Vědci navrhli, jak zlepšit poruchu řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou

Tým brněnských neurovědců přišel s metodou, jak zlepšit poruchu řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou. více

Ilustrační foto.

Zdravotnická zařízení
Senioři nad 80 let se budou moci od pátku registrovat na očkování proti koronaviru

Registrace na očkování proti covidu-19 pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna v 8:00. Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví to ve čtvrtek... více

Ilustrační foto.

Napřed zdravotníci
Pro veřejnost bude očkovací vakcína připravena nejdříve v únoru

Veřejnost z řad seniorů a mladších vážně nemocných se bude moci proti covidu-19 očkovat nejdříve v únoru. Prvními prosincovými dávkami se budou očkovat... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.