Příjemné vzpomínky mají větší moc, než se zdá. Nejenže nám mohou pomoci zlepšit náladu, ale navíc prý dokážou člověka i zahřát, zjistili vědci.
Mezinárodní tým výzkumníků nechal v rámci experimentu dobrovolníky ponořit ruce do ledové vody. Část z nich potom byla vyzvána, aby si vybavila hezkou vzpomínku. Těm, kteří tak učinili, se voda jevila teplejší než ostatním. Navíc v ní vydrželi až dvacet šest vteřin, což je o celých šest sekund déle, než byl průměr celé skupiny.
Podle vědců může jít o evoluční obranný mechanismus, jehož účelem je - alespoň dočasně - ochránit organismus od zimy, napsal britský Daily Telegraph. "Nostalgické pocity zažívá prakticky každý a poměrně často. Víme, že mohou působit psychickou úlevu," řekl Tim Wildschut z univerzity v Southamptonu, jenž se na pokusu podílel. "Chtěli jsme postoupit o krok dál a zjistit, jestli mohou působit i úlevu po fyzické stránce," vysvětluje.
Nostalgie má podle něj homeostatickou funkci a dokáže navazovat dřívější příjemné stavy, včetně pocitu tepla.
Potvrdily to i výsledky opačného pokusu. Dobrovolníci při něm byli umístěni do tří místností. V jedné bylo 20 stupňů, ve druhé 24 a ve třetí 28 stupňů. Největší nostalgii pociťovali ti v nejchladnější místnosti. Podle výzkumníků byl důvodem právě pocit chladu.
Další experiment pak spočíval v poslechu hudby. V případě, že u dotyčného písně vyvolávaly nostalgické pocity, cítil větší teplo. Studie, jejíž výsledky zveřejnil časopis Emotion, byl společným projektem čínské Sunjatsenovy univerzity a nizozemské Universiteit van Tilburg.