Je léto a lidé začínají chodit bez ponožek. Množí se ovšem články, které tvrdí, že sandály, žabky a podobné střevíce jsou nezdravé. Opak je pravdou.
Žabky jsou často považovány za extrémně nevhodné. Jejich odpůrci prohlašují, že nerovnoměrně zatěžují svalstvo nohou. Blogerka Ada ze známého webu Módní peklo třeba píše, že noha "nemá žádnou oporu, svaly a šlachy jsou namáhány mnohem víc a úpí také klenba". Varuje před záněty, zkřivenými prsty a zborcenou klenbou.
Jenže ortopedi, odborníci na biomechaniku a další specialisté tvrdí, že pokud nemáte žádné ortopedické potíže, jsou bezpečné dokonce i žabky.
Německý web Spiegel.de cituje Hartmuta Stinuse, northeimského ortopeda a návrháře ortopedických bot, který prohlásil: "Žabky jsou slušné boty - pro zdravé nohy." Musíte se však přesvědčit, jestli vám sedí.
Tenké podrážky
Podle nedávného průzkumu u našich západních sousedů obouvá 87 procent německých dětí příliš malé boty. Mezi dospělými mají větší sklon k nošení nezdravých bot ženy, protože jsou více než muži ochotné podstoupit nepohodlí nebo dokonce bolest, pokud se jim boty líbí.
Neobstojí ani námitka, že v otevřených botách nebývají vložky, které noha potřebuje. Opět platí, že pokud nemáte ortopedické problémy, bez vložek se obejdete. Ostatně ani vložka se tvaru chodidla nepřizpůsobí dokonale. Pokud jste někde četli, že letní otevřené boty nejsou zdravé, poněvadž mívají tenké nebo měkké podrážky, které netlumí nárazy, je to prý také mýlka.
Problém měkkých a tvrdých podrážek už mnoho let studuje biomechanik Benno Nigg z univerzity v Calgary, často přezdívaný "guru sportovních bot". Před časem došel k závěru, že tvrdost podrážky nemá žádnou souvislost se sportovními zraněními. Dá se proto čekat, že u bot na běžné nošení, ve kterých se pohybujeme pomaleji a naše nohy dopadají na zem s menší razancí, to bude stejné.
Zní to logicky, poněvadž náš druh se objevil na vyprahlých pláních subsaharské Afriky, kde půda rovněž není zrovna měkká.
To je také důvod, proč není třeba příliš se obávat chůze v lehkých botách po tvrdých podlahách a asfaltových chodnících. Většina lidí, kteří kdy žili, nikdy nenosila vůbec žádnou obuv.
Naše kosti a svaly jsou schopny absorbovat energii téměř všech nárazů, které způsobí svým vlastním pohybem. Jiné to je, pokud se lidské tělo pohybuje rychlostí, k níž není uzpůsobeno. Proto bývají úrazy způsobené třeba při lyžování tak vážné.
Pozor na podpatky
Měkká podrážka zatěžuje Achillovu šlachu. Tvrdá ale zase zvyšuje riziko zlomenin, takže to vyjde nastejno. Daleko důležitější je boty střídat, abyste zapojovali různé svaly v lýtku a chodidle. Neplatí to ale vždy.
Ženy (a samozřejmě i muži) nosící vysoké podpatky si na střídání střevíců musí dávat pozor. Pokud mají celý den na nohou osmicentimetrové jehly a večer se zují nebo jen přezují do plochých bot, riskují zranění Achillovy šlachy. Střídání způsobuje, že se v ní tvoří mikroskopické trhliny.
Vysoké podpatky jsou ale nezdravé celkově. Nevhodným způsobem zatěžují kosti a klouby a způsobují bolesti zad. Souvisejí, stejně jako špičaté boty, s vbočenými palci, které má skoro šedesát procent žen, ale jen asi pětadvacet procent mužů.
Dalo by se ovšem namítnout, že celkově nezdravá je i obuv sama. Lidé chodící celý život bosi mají podle různých výzkumů minimum ortopedických problémů, jako jsou třeba ploché nohy. Dokud je teplo, uděláte proto dobře, když se budete snažit nosit boty co nejméně.