Odborníci varují, že každodenní sprchování nebo koupání snižuje hydrataci pokožky, která je potom suchá a popraskaná. Prasklinami v kůži se tak do těla dostávají mikroorganismy, které mohou způsobovat až infekci. Závěry studie proto doporučují sprchování pouze jednou nebo dvakrát týdně. Informaci uvedl server dailymail.co.uk.
"Většina lidí se domnívá, že když se osprchuje každý den, tak sníží riziko onemocnění. Ve skutečnosti ale pouze odstraňují tělesný zápach, nic víc," říká lékařka Elaine Larsonová z Columbijské univerzity a dodává, že si lidé každodenním sprchováním navíc redukují důležitou hydrataci v pokožce. "Lidská kůže má své vlastní bakterie, které podporují imunitní systém. Častým mytím mýdlem tyto bakterie ze svého těla odstraňujeme," popisuje dermatolog Brandon Mitchell.
Podle Mitchella proto není nutné sprchování každý den, ale pouze jednou nebo dvakrát za týden. "Vaše pokožka se sama přirozeně promašťuje. Myslím si, že se většina lidí koupe příliš často," říká dermatolog a dodává, aby se lidé zaměřili pouze na podpaží a nohy a nemydlili si zbytečně celé tělo. Ostatní odborníci to potvrzují, a navíc radí, aby se populace více věnovala častému mytí rukou a praní oblečení, ve kterém zůstávají mrtvé kožní buňky.
Ti, kdo mají suché vlasy, by si měli podle odborníku ušetřit práci a mýt si je pouze jednou za několik týdnů. Z častějšího mytí vlasů mohou profitovat pouze lidé, které trápí lupy nebo podobné problémy. Vědci z univerzity v Utahu navíc tvrzení lékařů potvrdili, západní civilizace je podle nich "až příliš čistá".