Hrozba infekce
Komu hrozí pneumokok? Ptejte se lékaře Jana Pavelky

23.03.2013 16:00

Rotaviry napadají střevní buňky, vyvolávají průjem, zvracení a odvodňují organismus. Dehydratace je nebezpečná hlavně u kojenců, protože probíhá rychle a často vede k nutnosti hospitalizace. Stejně tak bakterie zvaná jako pneumokok ohrožuje ty nejmenší. Může způsobit například zánět mozkových blan nebo otravu krve. Kde se jimi lze nakazit? Jak se proti nemocem bránit? A jak choroby včas poznat? Na tyto a další otázky odpovídal lékař Jan Pavelka.

MUDr. Jan Pavelka, atestace z infekčního lékařství, pracuje sedm let na Klinice dětských infekčních nemocí FN Brno na lůžkových odděleních i na ambulanci. Na klinice se poskytuje mimo jiné komplexní péče pacientům ve věku od narození až do 19 let, které trápí rotaviry a pneumokoky.

Chat

 • DAYOFD

  Patří do dětských infekcí i impetigo?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Patří.

 • DM

  Jak zabránit dehydrataci u kojenců? Jaký má být jejich pitný režim?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Pokud se bavímu o riziku dehydratace při průjmu, pak je laicky řečeno potřeba, aby dítě vypilo stejné množství vody, jaké ztratí průjmem, plus běžná denní potřeba tekutin. Tyto ztráty nejste schopni objektivizovat, proto ani doporučení pro množství potřebných tekutin nelze nijak jednoduše vypočítat. Pokud má Vaše dítě průjem, podávejte tekutin co nejvíce - těžko byste mohli kojenci ústy podat vody přebytek. Používejte slabounký černý čaj přislazený glukopurem, pokud možno chladný, lze střídat se samotnou vodou. Rehydratační roztohy z lékárny mají velmi dobré složení a jsou vhodné, ale dětem většinou nechutnají.

 • Zdeňka

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je proti rotavirům a pneumokoku možná i jiná prevence než očkování? Děkuji. Zdeňka

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  V podstatě jiná prevence není. Proti pneumokokům rozhodně ne (existují sice imunomodulační preparáty jiného typu, než očkování, ale jejich účinek nebyl dostatečně prokázán). Proti rotavirům byste se teoreticky mohla bránit velmi úzkostlivou hygienou, ale myslím, že by vám to přineslo víc problémů, než užitku. Ve chvíli, kdy dítě navštíví jakýkoli kolektiv, nemáte už žádnou možnost obrany - v dětských kolektivech může být rotaviry kontaminováno úplně cokoli (nejčastěji hračky).

 • Petra Skálová

  Jak staré děti je možné nechat očkovat? Děkuji.

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Proti rotavirům je možno očkovat děti od 6 týdnů věku. Očkování musí být zahájeno nejpozději ve 20. týdnu věku a dokončeno nejpozději do půl roku věku.

 • Karel, Praha

  Pane doktore, setkáváte se ve své praxi i s vedlejšími účinky očkovacích vakcín? Na co by si rodiče měli dát pozor? Karel

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Setkáváme se občas s nežádoucími účinky, většinou nejsou závažné, jedná se o horečky, nechutenství, podrážděnost, vyrážka, bolesti/otok/zarudnutí v místě vpichu, průjem a podobně. Pokud má dítě jen zvýšenou teplotu nebo celkovou nevůli, můžete si poradit sami, podáte lék od teploty, v ostatních případech raději vyhledejte pomoc lékaře.

 • Otakar Hrubý

  Co je z hlediska dětských infekcí největší nebezpečí? Za mých mladých let to byl nástup do jeslí, ale tam dneska již děti moc často nechodí...

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Největší nebezpečí z hlediska dětských infekcí je odmítnutí pravidelného očkování, které chrání před nejnebezpečnějšími onemocněními s vysokou úmrtností. Nástupu do kolektivního zařízení se dříve nebo později žádné normální dítě nevyhne a proto jej nelze považovat za nebezpečí. Je to přirozený způsob života a kontakt s nemocemi je kromě očkování jedinou možností, jak si vytvořit specifickou imunitu.

 • Sára

  Jak poznat, že dítě trápí rotavir?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Rotavirové onemocnění se projevuje zvracením, průjmem, teplotou, bolestmi břicha (ne vždy všemi příznaky současně). Stejně se projevuje i řada jiných onemocnění - o které se jedná lze zjistit vyšetřením stolice.

 • Mrs. Proper

  Myslíte si, že dítě, které žije od malička v přísně hygienickém prostředí, je náchylnější k chycení těchto infekcí?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Když se dítě narodí, jeho imunitní systém je takzvaně naivní - nezná skoro žádné infekce. V průběhu života se s nimi seznamuje tím, že jimi člověk onemocní. Takto se vytváří specifická imunita. Dětský imunitní systém je na to připraven, je to přirozené. Pokud by se člověk vyvíjel ve sterilním prostředí bez infekcí, žádná imunita by nevznikla. Některá onemocnění mají vysokou úmrtnost, proto je lépe imunitu proti nim navodit očkováním a vyhnout se riziku smrti nebo následků při přirozeném onemocnění. Na většinu těchto nemocí naštěstí očkovací látky máme (tetanus, černý kašel, záškrt, spalničky...).

 • Jana T.

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda může mít pneumokok nebo další dětské infekce dlouhodobý negativní vliv na vývoj dítěte.

  Jana

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Pneumokok je bakterie, která běžně žije v nosohltanu člověka - v této oblasti je neškodná a většině lidí nezpůsobí žádné onemocnění. Pokud ale pronikne do jiných oblastí - střední ucho, plíce, krev, mozek - pak způsobí onemocnění příslušného orgánu, které může mít následky. Nejméně časté ale nejnebezpečnější jsou záněty mozkových blan, které mohou mít za následek smrt, nebo trvalé postižení smyslových funkcí, intelektu a podobně. Dalších dětských infekcí jsou stovky a jsou různé, takže nemohu odpovědět obecně.

 • Rejpal

  Jak dlouho vakcína proti pneumokokům trvá, případně musí se člověk přeočkovat?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Zatím je prokázána účinnost v průběhu 3 let po očkování. Účinnost není stoprocentní. Nepřeočkovává se.

 • Jitka

  Dobry den, Nechal byste naockovat sve deti proti rotavirum a pneumokokum? Pokud ano, tak v jakem veku. Dekuji.

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Rotaviry jsou onemocnění s extrémně vysokým výskytem - do pěti let věku onemocní každé dítě nějakou formou rotavirů. Každé 40. z nich musí být hospitalizováno. Očkování chrání zejména před závažným průběhem rotaviróz, takže vám ušetří nutnost hospitalizace. V ČR zemře na rotaviry průměrně 1 dítě za 2 roky (čili úmrtnost je zde zcela zanedbatelná). Protože rotaviry pořichází zejména v kojeneckém a batolecím věku, zvažte si sami, zdali chcete raději dítě v tomto věku nechat infekci prodělat přirozeně a uložit jej (s pravděpodobností 1:40) na cca 5 dní do nemocnice na kapačku, nebo tomu předejít očkováním. Očkuje se do půl roku věku. Očkování proti pneumokokům chrání zejména před závažnými pneumokokovými onemocněními (zápal mozkových blan, sepse,...), jejichž výskyt ale není nikterak extrémní. (Odhaduji na desítky případů v ČR ročně.) Také chrání před dalšími pneumokokovými infekcemi (zánět středního ucha...), jejichž výskyt je mnohem vyšší, ale závažnost zase nižší, navíc je mohou způsobovat i četné jiné bakterie, proti nimž očkování není. Očkování doporučuji. Ideálně zahájit v prvním půl roce života.

 • Pavlína

  Dobrý den, pane doktore,

  existuje očkování i pro starší děti? Mám třináctiletou dceru, patří do rizikové skupiny? Děkuji

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Pokud se ptáte na rotaviry - v této věkové skupině většina dětí má nějakou rotavirovou infekci již za sebou a má tedy částečnou imunitu. Rotavirová onemocnění se proto v této věkové kategorii vyskytují málo a většinou neprobíhají závažně. Rotaviry se musí naočkovat do půl roku věku dítěte. Závažná pneumokoková onemocnění se mohou vyskytnout v každém věku, ale nejvyšší riziko je do 5 let a ve stáří. Dále u pacientů, kteří mají nějaké postižení dechového aparátu, nebo další z řady chronických onemocnění. Jiné skupiny pacientů lze očkovat, ale je to skoro zbytečné.

 • Richard

  Pane doktore, se ženou zvažujeme očkování našich dětí proti pneumokokovi. Nevíme ale kterou vakcínu si vybrat. Jaký vidíte rozdíl mezi dostupnými vakcínami?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Jedna vakcína je proti třinácti kmenům a druhá proti deseti. U oné třináctivalentní ale víme, že proti jednomu kmenu vůbec nefunguje a výskyt zbývajích dvou, které jsou oproti desetivalentní navíc, není v naší zemi nijak zvlášť vysoký. Lze tedy shrnout, že z tohoto hlediska je třináctivalentní vakcína mírně lepší. V jiném ohledu významný rozdíl prokázán nebyl.

 • Kamila F.

  Dobrý den, pane doktore,

  kamarádky syn trpěl vážnými průjmy, hrozila mu i dehydratace. Bojím se, aby něco podobného nechytla i moje dcerka. Jak ji můžu ochránit? Děkuji za odpověď.

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Infekční průjmy se přenáší stolicí nemocných pacientů a některé potravinami. Dodržováním běžných hygienických návyků a tepelnou úpravou masa a vajec můžete riziko nákazy snížit. Proti nejčastějšímu původci dětských průjmů - rotavirům, existuje očkování, ale musí být podáno v prvním půl roce života.

 • Jana Šťastná

  Dobrý den pane doktore, mám na vás dotaz. Mýmu synovi paní doktorka obvodní zjistila vysoké aslo, bojím se že mu hrozí meningitida. Nemyslíte si, že bysme měli to přeléčit? Děkuji za odpověď.

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  ASLO je protilátka, která se vytváří po prodělání streptokokové infekce. Její zvýšení po takovéto infekci je přirozené a očekávatelné a rozhodně neznamená žádné nebezpečí a není důvodem k léčbě. Důvodem k léčbě je pouze akutně probíhající streptokoková infekce, kterou, pokud váš lékař rozpozná, jistě léčit bude.

 • Danule

  Sylšela jsem, že pneumokokové vakcíny jsou testovány pro jiné podmínky, než ČR. Je to pravda?

  Děkuji

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Je známo zhruba 90 kmenů pneumokoků. Proti nejčastěji se vyskytujícím jsou namířeny dostupné vakcíny (jedna proti deseti a druhá proti třinácti kmenům). Výskyt těchto kmenů se v různých zemích evropy mírně liší. Pokrytí vakcínou v jednotlivých zemích evropy je 73-100%. Česká republika je někde v tomto rozmezí. Nedokážu říci, kde přesně, ale platí, že ochrana je minimálně proti 73 % vyskytujícíh se kmenů.

 • KELHEN TEST G

  Je zánět mozkových blan stále používaný termín?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Ano je.

 • Vladimír

  Je dostatečná osvěta a informovanost ohledně dětských infekcí v ČR?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  Z mého pohledu by se měla zásadním způsobem zlepšit informovanost ohledně těch onemocnění, proti nimž máme zavedeno povinné očkování. Začíná se v laické veřejnosti objevovat názor, že tato onemocnění se zde nevyskytují a tudíž je očkování proti nim zbytečné. Tato onemocnění, zde téměř neexistují díky očkování - pokud jej přerušíme, tak se vrátí, což dokázaly pokusy v některých vyspělých i méně vyspělých zemích a což dokazuje stav v rozvojových zemích, kde se neočkuje skoro vůbec. Před zavedením očkování se z velké většiny jednalo o onemocnění s vysokým výskytem i vysokou úmrtností.

 • Golem

  Mají dětské infekce i psychiatrické následky?

 • O dětských infekcích s lékařem Janem Pavelkou

  S takovými následky se nesetkáváme.

Foto: Archiv Jana Pavelky

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 7/2023 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Sedmička Retro

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi