Kouření během těhotenství zasahuje do vývoje dítěte zřejmě ještě více, než se doposud myslelo. Podle českých lékařů řada matek vliv cigaret podceňuje a zapalují si nezřídka i proto, aby jejich miminko bylo malé a měly snadnější porod. Nová americká studie ale ukazuje, že to může mít přesně opačný efekt.
"V poslední době zaznamenáváme, že až 20 procent českých matek během těhotenství kouří. Některé z nich uvádí, že kvůli strachu z porodu kouří tabák v domnění, že jejich dítě bude menší a přivedou ho na svět s menšími problémy," řekla odbornice na léčbu tabákové závislosti Eva Králíková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Přestože existují studie, podle kterých se kuřačkám rodí děti s podprůměrnou porodní vahou, neplatí to tak vždycky. Podle nového amerického výzkumu zveřejněného v odborném časopisu Archives of disease in childhood vede kouření matky k problémům s kilogramy u dětí i v pozdějším věku.
Vědci zkoumali genetické předpoklady k nadváze a obezitě u více než dvě stě tisíc lidí v letech 1999 až 2011. Z výsledků vyplývá, že existuje několik faktorů vedoucí ke zvýšenému riziku výskytu problémů s váhou. Jedním z nejdůležitějších se ukázala porodní váha, váhový přírůstek během prvních let života a zejména kouření. Pokud matka kouří, zvedá se podle amerických lékařů riziko pozdější nadváhy potomka o 47,5 procent.
"Je ale pravděpodobné, že kouření souvisí s určitým životním stylem a dalšími návyky vedoucí k obezitě," dodávají autoři. Zároveň přiznávají, že zásadní vliv má i váha matky během těhotenství. Jak podotýká internista a obezitolog Štěpán Svačina, na letošním Americkém obezitologickém kongresu byla prezentována studie, podle které se liší sourozenci podle toho, zda byla matka během těhotenství obézní či si udržovala zdravou váhu. "Děti obézních matek měly častěji samy problémy s nadváhou a stravovcími návyky," upozorňuje.