Kinesiotaping, tejping, tejpování... O téhle terapeutické metodě se mluví čím dál častěji. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tak jste ji určitě alespoň viděli. Barevné pásky zdobily tělo nejednoho sportovce třeba na olympijských hrách v Londýně. A fotografie německé volejbalistky s modře polepeným břichem při zápasu s Českem obletěla svět.
Fixování pomocí barevných pásek bylo původně vyvinuto pro profesionální sportovce, kteří tak řeší bolesti v úponech typu tenisový loket či skokanské koleno, popřípadě tejpem předcházejí svalovým křečím a poraněním. Obecně však kinesiotaping dokáže ulevit všem akutním i chronickým bolestem spojeným zejména s pohybem, například při artróze.
"Tato metoda se doporučuje nejčastěji pacientům s vertebrogenními onemocněními (degenerativní, případně zánětlivé onemocnění páteře a meziobratlových plotének - pozn. red.) a obecně tam, kde potřebujeme změnit aktivitu svalů a rozsah kloubní pohyblivosti včetně kloubů páteře," vysvětluje MUDr. Jan Vacek, předseda Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny České lékařské společnosti Jana E. Purkyně.
Kouzlo kinesiotapingu spočívá ve speciální pružné pásce. Protože se aplikuje na kůži v protažení (například na ohnutá záda), páska se po narovnání zvrásní (smrskne zpět). A právě toto zvrásnění přináší léčebný účinek. Kůže se totiž nadzvedne, čímž vznikne mezi segmenty kůže a svalem pod nimi prostor, díky kterému se zlepší prokrvení a tok lymfy a zároveň se sníží tlak na kožní receptory. Pacient pak tyto změny vnímá jako snížení bolesti a prohřátí oblepené oblasti. "Páska kloubům ukazuje, kam až mohou bez větších obtíží zajít, a přitom nelimituje rozsah pohybu kloubů," dodává Vacek.
Páskou na otok, jizvy i obrnu
Kinesiotaping však může pomoci i jinde - podpořit nožní klenbu, nedostatečnou funkci vazů, korigovat vbočený palec nohy, aktivovat oslabené svaly a pomoci ochrnutým částem těla například při obrně lícního nervu v obličeji, a naopak přetížené svaly relaxovat. Díky zlepšení krevního a lymfatického oběhu také urychluje vstřebávání otoku i hojení jizev. "Obrovský benefit z kinesiotapingu mají pacienti s mízním otokem, třeba po léčbě karcinomu prsu," tvrdí fyzioterapeutka Jitka Kobrová, autorka www.tejpovani.cz. Tejpingem můžete i prodloužit efekt obyčejné masáže. A jeho další výhoda? "Uleví od bolesti, aniž by tělo zatěžoval chemickými látkami," říká fyzioterapeutka.
Velkou roli však hraje způsob, jakým je postižená oblast oblepena. Proto Vacek radí svěřit se do rukou odborníků, tedy zkušeného fyzioterapeuta. "Je třeba přesně stanovit míru potřebného zásahu do ladění svalového napětí a dopad na kinetiku nejen části takto oblepené, ale i organismu jako celku," upozorňuje Vacek.
Tejpování je dnes však tak populární, že se pacienti často oblepují i sami doma. "Lze to, ale po předchozí konzultaci s fyzioterapeutem či lékařem, který naučí konkrétní aplikace na základě vyšetření," souhlasí Kobrová. Konzultace stojí podle času 250-600 korun, pět metrů kvalitní pásky kolem 250 korun. Pokud se však laik rozhodne tejpovat jen na základě obrázku, může jeho snaha zůstat bez efektu.
Otejpuj mě, miláčku
Pětapadesátiletá Pavla se o metodě dozvěděla od své kamarádky lékárnice. "Protože mě už přes půl roku nesnesitelně bolelo rameno a žádná neuroložkou předepisovaná rehabilitace nepomáhala, nastudovala jsem si všechny dostupné materiály na internetu." V lékárně si zakoupila pásku, kterou pak aplikoval její přítel podle instruktážního videa na internetu.
"Asi dva dny poté bolest úplně zázračně zmizela, mohla jsem zvedat rameno a hýbat s ním dokola, obléknout si kabát, to vše bez jakékoli bolesti," vzpomíná Pavla. Jakmile však pásku po týdnu sloupla, bolest se vrátila. To by se po odborné aplikaci pásky stát nemělo," tvrdí Kobrová.
Fyzioterapeutka varuje i před překročením doporučované doby nošení pásky, tedy pěti dnů. "Tak se naopak může vyvolat bolest ve zdravé tkáni." Po tu dobu lze tejp nosit 24 hodin denně, jít s ním do sprchy i do bazénu (pozor v zimě, chvíli trvá, než páska uschne, a může studit). Výhodou tejpování je fakt, že na rozdíl od léků a léčivých mastí nemá vedlejší účinky. "Vzácně, zejména u senzitivních pacientů, se může objevit zvýšené pocení nebo bolest hlavy," říká fyzioterapeutka.
KDY NETEJPOVAT Tejpování je podle fyzioterapeutky Jitky Kobrové vhodné pro všechny - od dětí, přes těhotné ženy, profesionální sportovce až po seniory. Pokud vás však zrovna skolila horečka, máte kožní problémy nebo trombózu, nechte ho raději na jindy. Kontraindikací je i aktivní zhoubné bujení a otoky ledvinného, jaterního a srdečního původu. "Opatrnosti je třeba u pacientů s diabetem, onemocněním ledvin, u těhotných a u pacientů s křehkou a hojící se kůží, například po nadměrném slunění," upozorňuje Kobrová. Pozor také při aplikaci pásky na bradavice a mateřská znaménka. |