Preventivní podávání léku Truvada, který ničí v těle virus HIV, odborníci v Česku příliš nepodporují. Obávají se, že ztratí účinnost pro ty, kteří ho potřebují k léčbě. Lék nechrání stoprocentně, zdánlivý pocit bezpečí by mohl vést lidi k promiskuitě, a tedy k většímu šíření nemoci. Odborná společnost nesouhlasí s preventivním podáním ani s tím, aby tuto prevenci hradily zdravotní pojišťovny.
"Já s preventivním podáváním obecně moc nesouhlasím," řekla šéfka AIDS centra Bulovka Marie Staňková. "Jde o jednu z nových indikací, aby se lidé nenakazili, ale nedomnívám se, že je to šťastná věc," doplnil Ladislav Machala ze stejného pracoviště. Podle manažerky národního programu boje proti AIDS Džamily Stehlíkové je hlavní prevencí zodpovědné chování. Pokud má člověk náhodného partnera, vždy musí použít kondom.
Truvada pochází z dílny českého chemika světového významu Antonína Holého. Zemřel v pondělí, týž den, kdy americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv schválil lék pro preventivní podání. Staňková připomněla, že povolení je jen pro USA, neplatí pro Evropu.
Truvada v Česku: |
V Česku je Truvada pouze na recept. Balení na měsíc stojí kolem 16 tisíc korun. Zdravotní pojišťovny hradí lék na léčbu, ne na prevenci. V Česku je evidováno od počátku testování v roce 1985 do letošního května 1761 HIV pozitivních. Léky nyní užívá kolem 800 lidí. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv se na léčbu loni spotřebovaly léky za 303,8 milionu, letos za pět měsíců za 124,16 milionu korun. Z toho za Truvadu bylo loni 13,88 milionu, letos do května 13,79 milionu korun (vše bez DPH a marže). Zdroj: ČTK |
Preventivní podání je podle Staňkové vhodné jen pro dlouhodobé partnery či partnerky HIV pozitivních lidí. "Tam bychom to možná zvažovali, ale také oni si musejí lék kupovat," řekla. Další případ preventivního užití je, když se člověk zraní třeba o infikovanou jehlu, následně lék také dostane.
Preventivní účinky Truvady ověřila dvouletá studie americké vlády v Peru, Thajsku či Jihoafrické republice a v dalších zemích zasažených epidemií AIDS. U homosexuálů snížila jedna pilulka denně riziko nákazy o 42 procent, u heterosexuálů, jejichž protějšek je HIV pozitivní, o 75 procent. Truvada však je spojena s nežádoucími účinky, hlavním rizikem je selhání ledvin. Při léčbě jsou proto pacienti pravidelně testováni. Lidé, kteří by si lék opatřili sami pro prevenci, by z tohoto testování vypadli.
Kritici se obávají nárůstu nezodpovědného chování i toho, že kvůli úhradě léků přijdou o peníze jiné projekty boje proti AIDS. Zpochybňují i to, že by si lék kupovali lidé s rizikovým chováním, jako jsou narkomani, kteří všechny peníze přednostně utratí za drogy. Podobný problém by byl u prostitutek, které jsou také často závislé na drogách. U těchto skupin by byl problém i s užíváním. Nejsou schopny pravidelně pracovat, a tedy ani brát léky.