Máte cukrovku, astma nebo Parkinsona? Pomůže prý káva

Zdraví
4. 12. 2010 07:30
Káva dokáže pomoci s léčbou civilizačních chorob.
Káva dokáže pomoci s léčbou civilizačních chorob.

Chvíle strávená u šálku kávy může prý zlepšit zdraví. Podle odborníků z Institutu kávy tento nápoj obsahuje množství tělu prospěšných látek a působí blahodárně při léčbě civilizačních chorob. Lidé, kteří si kávu dopřejí několikrát denně, prý snižují riziko a rozvoj Parkinsonovy a Alzheimerovy nemoci, astma či diabetu.

Kávu znali naši předci již před naším letopočtem. Používali ji nejenom ke slavnostním obřadům a zvláštním příležitostem, ale také jako lék. "Káva je nápoj s farmakologickými účinky, za což vděčí kofeinu, minerálům, fenolickým látkám a dalším antioxidantům, které obsahuje," vysvětlila Martina Maxová z pražského Institutu experimentální a klinické medicíny.

Jak připravit "zdravou" kávu:

Vše záleží na kvalitě kávy. V zásadě platí, že léčivé účinky má pouze nápoj z kvalitních surovin, které se zalijí horkou vodou o 90 stupních.

"Nejlepší je pořídit si mlýnek a kávová zrna si před přípravou nápoje umlít," doporučuje Lída Šimáčková z organizace Institut kávy.

Zároveň odporníci radí kávu filtrovat. Kdo ale nemá vhodný stroj, měl by dát přednost rozpustné kávě před "turkem".

Přestože patří pití kávy k našim denním zvykům, málokdo tuší, že tím může prospívat svému zdraví. "Pozitivní vliv na lidský organismus je dokázán mnoha výzkumy, přičemž doporučované množství je přibližně čtyři až šest šálků denně," tvrdí gastroenteorolog Pavel Kohout.

Někteří lékaři ale kroutí hlavou. Nejen, že podle nich káva zvyšuje krevní tlak, což může podporovat vznik kardiovaskulárních onemocnění, ale podle některých názorů podporuje zejména u "turků" i ukládání cholesterolu v krevních cestách. Kofein podle některých kritiků přílišného pití kávy také potlačuje vstřebávání železa z potravy a odplavuje z těla vápník, čímž může přispívat ke vzniku osteoporózy.

Astma

Káva pomáhá jako lék u astmatiků přes sto let. Ve Skotsku je doloženo využití nápoje k léčbě již v roce 1859. Studie anglických vědců z devadesátých let medicínské účinky potvrdily. "Kofein hraje důležitou roli při astmatu, jelikož se jeho chemický vzorec podobá léku na astma a pomáhá otevírat dýchací cesty," vysvětlil Kohout.

Parkinsonova nemoc

Kofein v kávě funguje v lidském těle jako psychostimulační látka, která ovlivňuje činnost mozkových funkcí. "Látka podle epidemiologických studií podporuje hybnost a funkci neuronů, které hrají v rozvoji této nemoci zásadní roli," řekl neurolog Robert Rusina z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Anketa:

Vypijete denně alespoň dva šálky kávy?

Cukrovka

Arizonští a holandští vědci v roce 2006 prý prokázali, že muži a ženy, kteří pijí více než 4 šálky denně, snížili riziko vzniku diabetu II. typu o 67 procent. "Káva zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů a zlepšuje senzitivitu tkání k účinku inzulinu," vysvětluje Maxová. Naprosto nevhodné jsou ale kofeinové nápoje, které obsahují mnoho sacharózy, která může metabolismu ublížit a naopak cukrovku vyvolat.

Lepší paměť a Alzheimerova nemoc

Lisabonská lékařská univerzita se zaměřila na kávu a paměť seniorů. Podle jejich závěrů ti, kteří vypili tři šálky denně, měli výrazně lepší paměť než ti, kteří pili jen malé množství kávy. Na tento popud byla zahájena řada dalších klinických studií, které se snaží podpořit teorii, že kávou lze oddálit vznik Alzheimerovy choroby.

 

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ