Na kvalitu vody by měly upozorňovat nové cedule

Zdraví
10. 12. 2010 16:48
Zatímco mnozí nyní myslí na brusle, poslanci na letní koupání (ilustrační foto).
Zatímco mnozí nyní myslí na brusle, poslanci na letní koupání (ilustrační foto).

U přírodních koupališť by měly být instalovány tabule s informacemi o znečištění vody. Počítá s tím novela zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou dnes schválili poslanci. Tabule by měly být jak na oficiálních přírodních koupalištích, která mají provozovatele, tak v místech, kde se lidé často koupou ve volné přírodě.

Novela vychází z evropské směrnice. Kvůli tomu, že Česká republika doposud normu nezavedla, hrozí státu ze strany EU sankce. Návrhem se nyní bude zabývat zdravotní výbor sněmovny.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl, že naposledy byla novela v Poslanecké sněmovně zamítnuta loni v září kvůli částem, které se nevztahovaly k vodám pro koupání. "Nyní se týká výhradně vod ke koupání. Cílem je upravit hygienické požadavky na tyto vody," řekl. Za informační tabule budou odpovídat provozovatelé koupališť, v místech, kde jde o neoficiální koupaliště, bude mít odpovědnost kraj. Pořízení a údržba tabule přijde podle návrhu zákona zhruba na 10 až 15 tisíc korun.

U koupališť se mají objevit cedule (ilustrační foto).Kde bude v koupací sezoně voda kontrolována, určí každým rokem k 31. březnu seznam sestavený ministerstvem zdravotnictví. Na základě seznamu pak krajské hygienické stanice rozhodnou, jak často má být voda zkoumána. Vycházet přitom budou z hustoty osídlení, infrastruktury, lokálního významu místa a opatření přijatých v místě na podporu koupání. Konkrétní požadavky na rozsah informací určí vyhláška navazující na novelu zákona.

"Také se redukuje počet sledovaných fyzikálně-chemických a mikrobiologických ukazatelů jakosti koupacích vod ve volné přírodě z 19 na čtyři. Současně se snižuje četnost jejich sledování na polovinu. Dojde tedy k úsporám nákladů," uvedl Heger. Předloha dále výslovně uvádí povinnost kontroly jakosti vody v bazénech provozovaných zdravotnickým zařízením nebo ústavem sociální péče.

Majitelé těchto zařízení by měli provádět kontrolu jakosti vody ve stejném režimu, jako ostatní provozovatelé obdobných služeb. Nyní musejí žádat o povolení. Provozování léčebných bazénů a saun nyní podléhá kontrole příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ