Každý kilogram navíc může rozhodnout, jak bude léčba rakoviny prsu úspěšná. Podle rozsáhlého výzkumu zveřejněného v odborném časopisu Cancer nadváha mění hormonální rovnováhu v těle ženy a může mít vliv na úspěšnost chemoterapie i hormonální léčby.
Z předchozích studií vyplývá, že ženy, které jsou obézní, mají vyšší riziko vzniku rakoviny než jejich vrstevnice s ideální váhou. Podle lékařů z amerických Medicine´s Montefiore Medical Center a National Cancer Institute, kteří analyzovali tisíce případů pacientek s rakovinou prsu, se ukazuje, že kilogramy navíc mají vliv i na samotnou úspěšnost léčby.
Ženy podle nich nemusí být nutně obézní, stačí zvýšené BMI, aby se v jejich těle změnily hormonální hladiny. Tento aspekt se může negativně odrazit na tom, zda u nich zvolená léčba nádoru zabere. "U obézních žen je až o 30 procent vyšší riziko vedlejších účinků a téměř o 50 procent vyšší riziko, že i při správně zvolené léčbě zemřou v porovnání se štíhlými vrstevnicemi," píší autoři v odborném časopise.
Na rizika spojená s nadváhou upozornili před časem vědci z amerického střediska Fred Hutchinson Cancer Research Center. Z jejich výzkumu vyplynulo, že ženy, kterým se podařilo odstranit tuk z oblasti břicha a boků, snížily i riziko vzniku prsního nádoru. "Dá se připustit teoretická možnost, že nižší hladina estrogenu vázaného v tuku, může snižovat riziko vzniku nádorového onemocnění prsní žlázy, nelze však kvantifikovat, jak významně. V ordinacích diagnostiků jsou zhoubné nádory prsů objevovány jak u žen štíhlých, tak u žen s nadváhou," uvedla ale před časem pro on-line deník TÝDEN.CZ lékařka Miroslava Skovajsová.
Na rakovinu prsu má vliv hned několik faktorů, které jsou ve vzájemné interakci. Kromě tloušťky a nezdravém jídelníčku se mluví o nedostatku pohybové aktivity, kouření, stresu a genetické zátěži. Ženy, u kterých se rakovina objevila v rodině, by měly dávat větší důraz na prevenci a pravidelně navštěvovat lékaře.