Noční můra pacientů: probuzení v narkóze

Zdraví
4. 10. 2014 10:45
Probuzení uprostřed operace se děje přibližně jednomu z 19 tisíc pacientů.
Probuzení uprostřed operace se děje přibližně jednomu z 19 tisíc pacientů.

Probudíte se na sále během operace a cítíte bolest, jenže nemůžete mluvit, nikdo vás neslyší. Selhání anestezie je noční můrou mnoha pacientů.

Cítila jsem každý steh, snažila se křičet, ale nikdo si ničeho nevšiml. Byla jsem uvězněná ve vlastním těle a nemohla se hýbat. Myslela jsem, že umřu, popsala deníku The Guardian svou zkušenost Britka Sarah Newtonová, která se probudila během operace břicha.
Po operaci měla ze zážitku trauma. "Byla jsem hysterická," vzpomíná. Na nemocnici vysoudila v přepočtu milion korun. Podle nejnovější studie je podobným otřesným zážitkům vystaveno méně lidí, než se dosud myslelo.

Vědci z londýnské Royal College of Anaesthetists a národní Anesteziologické asociace na základě tříleté studie a rozsáhlé analýzy operací v Británii a Irsku konstatovali, že během zákroků s celkovou anestezií procitne nebo částečně nabude vědomí jeden pacient z devatenácti tisíc. Dříve se předpokládalo, že jde až o jednoho z tisíce, uvedla stanice CNN.
K mírnému selhání anestezie dochází podle nové studie nejčastěji těsně před zákrokem samým nebo chvíli po něm. V polovině zdokumentovaných případů tento zážitek u nemocných vyvolal vážné rozrušení, někdy i dlouhodobé psychické problémy a paniku.

Každý jsme jiný

Mezi základní složky moderní anestezie patří hypnotika a analgetika. Před operací lékař nejprve zvolí druh anestezie, což závisí na zhodnocení situace, zdravotním stavu pacienta, typu a závažnosti výkonu. "V poslední době se ukazuje, že záleží i na receptorové výbavě pacienta, která je individuální. V praxi to znamená, že reakce na anestetikum může být rozdílná. Pracujeme totiž s doporučenými dávkami, ty však nejsou stoprocentními garanty úspěšné anestezie a musí se přizpůsobit individuální situaci a pacientovi," řekl časopisu TÝDEN přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Stříteský.

Anesteziolog podle něho může rozpoznat probouzení pacienta či jeho zvýšené vnímání bolesti například podle zrychlené tepové frekvence, zvýšeného krevního tlaku či obnovy některých reflexů. Během zákroků se také stále častěji sleduje mozková aktivita. "Probuzení během operace je jevem velice sporadickým a znamená vždy selhání lidského faktoru," říká Stříteský.

Pacient na sále je pod neustálou kontrolou. "Monitorujeme plicní ventilaci, tlaky v dýchacích cestách, hladinu kysličníku uhličitého ve vdechovaném i vydechovaném vzduchu," popisuje praxi anestezioložka Petra Adamcová z Nemocnice Na Homolce. Hlídá se i saturace okysličené krve, hodnoty EKG...

V USA se selhávání anestezie snaží předcházet Anesthesia Awareness Registry. Eeviduje přes tři sta pacientů, kteří to zažili. Cílem organizace je i plošné zavedení monitorů mozkové aktivity do nemocnic. V Česku je jejich používání zatím vzácné. "Určitě je nemají k dispozici ve všech nemocnicích. U nás v současnosti jeden testujeme a o druhém se uvažuje," říká docent Stříteský.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ