Rok 2013 by mohl být zlomový v prevenci proti Alzheimerově chorobě. Vědci oznámili, že začínají testovat tři léky, které slibují největší naději. Navíc jsou poprvé do klinických testů zahrnuti pacienti, kteří zatím nemají žádné problémy, ale hrozí jim, že během několika let se u nich nemoc projeví.
V posledních letech vypadala snaha o vyvinutí léku pro pacienty s Alzheimerovou chorobu téměř beznadějně. Látky, které u lékařů vzbuzovaly největší naděje, ještě před vstupem do klinických testů propadly, případně měly tolik vedlejších účinků, že jejich použití bylo nemyslitelné. Podle ředitelky České alzheimerovské společnosti přitom na lepší prevenci a včasné diagnostice záleží, jak se bude počet pacientů vyvíjet v budoucnosti.
Nyní se pozornost lékařů obrací ke třem novým výzkumům, které se od nového rokurozjíždějí pod taktovkou Alzheimer´s Association. Z patnácti kandidátů vybrala odborná komise tři návrhy farmaceutických firem, které budou testovat dobrovolníci ze Spojených států, Velké Británie a Austrálie.
Hledá se lék
Alzheimer v Česku: |
Alzheimerova choroba postihuje mozek, ničí paměť a komplikuje uvažování. Pro pacienty je velmi složité orientovat se v běžných denních situacích a jsou často závislí na péči ostatních. V současnosti žije v Česku kolem 130 tisíc lidí s touto nemocí. Do roku 2030 se jejich počet zdvojnásobí, pokud nenastane zásadní změna v prevenci a péči o tyto pacienty. |
Většina zapojených lidí zatím nemá žádné problémy s pamětí ani myšlením, ale lékaři v jejich těle objevili genové mutace, které mohou do několika let chorobu spustit. Podle viceprezidentky výzkumu Marie C. Carrillové je právě tento fakt přelomový. Díky tomu, že se v posledních letech výrazně proměnila diagnostika choroby, lékaři dokáží zachytit brzké příznaky, používají citlivé paměťové testy a magnetickou rezonanci k nasnímání změn v mozku.
Proto budou první dva roky paměť a mozek dobrovolníků neustále sledovat, aby zjistili, zda se na nich nějakým způsobem léky projevují. Pokud se ukáže, že jeden či více léků budou účinné, všichni zapojení lékaři a pacienti se budou soustředit jen na ty účinné.
Lék, který si zřejmě nikdo nekoupí
Podle deníku The New York Times vzbuzuje největší naděje látka zvaná solanezumab, která byla testována již v několika rozsáhlých studiích na pacientech s Alzheimerovou chorobou ve střední fázi. Tento týden pozitivní účinky potvrdila studie prezentovaná na kongresu Americké neurologické asociace. "Je to asi ta nejlepší novinka za posledních deset let," řekl odborník Paul Aisen z Kalifornské univerzity.
Zdravotníci, kteří každý den přicházejí s nemocnými do styku, však zůstávají skeptičtí. Nechtějí ve svých pacientech vzbuzovat předčasnou naději a navíc se obávají toho, že staří lidé, kteří jsou nejčastěji chorobou postiženi, nebudou mít dost finančních prostředků na potřebné léky. "Nyní se soustředíme na vývoj účinného léku. Jeho cenu budeme řešit až poté," dodávají vědci.