Pitný režim při sportování. Je opravdu tak důležitý?

Zdraví
19. 4. 2017 14:18
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pitný režim je základní součástí výživy v běžném životě i při sportovním výkonu, ať už na úrovni soutěžní, nebo rekreační. Při fyzické zátěži se v těle vytváří nadbytečné teplo, a aby nedošlo k přehřátí organismu, tělo se ochlazuje pocením. Spolu s potem ale z těla odchází velké množství důležitých minerálů (např. hořčík, sodík, draslík a vápník) a stopových prvků, které je nutné průběžně doplňovat. Voda totiž udržuje stálost vnitřního prostředí a zajišťuje veškerý transport látek v organismu.

Nejlepší varianta doplňování minerálních látek je přírodní cestou. Velmi výhodné jsou proto minerální vody, které do organismu doplní jak minerály, tak i potřebné tekutiny. Minerální látky jsou v nich přirozeně obsaženy ve formě, která je pro naše tělo velmi dobře vstřebatelná, a jejich využitelnost tělem je vysoká. Navíc je důležité pravidelně doplňovat tekutiny - měli bychom pít po menších dávkách, ale zato častěji.

Pokud pijeme málo, může to mít negativní vliv na naši fyzickou i psychickou kondici. Je důležité mít na paměti, že hořčík neboli magnesium je potřebný pro tvorbu energie, takže pokud potřebujeme podávat fyzické výkony, ať už při práci, při sportu, či jiných aktivitách, musíme mít hořčíku dostatek. Jestliže nebudeme doplňovat důležité minerály, může to mít za následek také svalové křeče v nohách, ztrátu energie, silnou únavu, bolesti hlavy a horší schopnost regenerace. Kromě minerálních vod, kterými lze magnesium do organismu doplnit, je hořčík hojně zastoupen například i v luštěninách, oříšcích, celozrnných výrobcích nebo zelené listové zelenině.

Velkým nebezpečím pro sportovce je celková dehydratace organismu, která hrozí už po jedné hodině sportování. Tělo při sportu začíná ztrácet značné množství vody ještě před pocitem žízně a pro netrénovaného sportovce jsou tak prvotní varovné signály hrozící dehydratace často málo rozpoznatelné. Mezi nejčastější projevy dehydratace patří bolesti hlavy, podrážděnost, snížená schopnost koncentrace a únava. Při výběru způsobu doplňování minerálů při sportu můžeme vsadit na minerální vody se slabou, střední či silnou mineralizací. Pro rekreační sportovce je nejvhodnější pití slabě až středně mineralizovaných vod.

Nesmíme ovšem zapomenout na děti. Ty samy nechápou zdravotní rizika spojená s nedostatkem pitného režimu, a to jak při sportu, tak v horkých letních dnech. Proto je povinností nás dospělých dohlédnout na to, aby byl příjem tekutin dostačující. V případě velmi malých dětí je nejvhodnějším řešením pitného režimu kojenecká voda.

Víte, že...
• Každý dospělý člověk by měl během celého dne vypít 2-3 l tekutin, nejlépe přírodní minerální nebo pramenité vody?
• Během sportovních aktivit můžete ztratit až 2,5 g hořčíku v jednom litru potu?
• V dospělosti tvoří více než 50 % naší hmotnosti voda, u zdravého novorozence je to pak 75 %?

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ