Místo radosti a nadšení zažívají smutek a zklamání po narození potomka tisíce maminek. Podle aktuálně zveřejněné americké studie postnatální depresi prožije každá sedmá žena. Největší riziko mají mladé a méně vzdělané matky či ženy, které nežijí s otcem svého dítěte, říká studie uveřejněná v odborném časopisu JAMA Psychiatry.
Hormonální změny mají vliv nejen na fyzické zdraví, ale také na psychické a emoční prožívání. Zřejmě z tohoto důvodu může u části žen docházet k rozvoji depresí a úzkostí během těhotenství a v šestinedělí. Jak ukázal nedávný výzkum University of Pittsburgh, každá sedmá Američanka s tím má zkušenosti. Pětina z nich dokonce prý uvažovala o tom, že si v tomto období ublíží.
Američané oslovovali matky nejprve po telefonu. Pokud u nich zaznamenali známky postnatální deprese, poslali k nim domů psychologa, který s nimi jejich komplikace probral. Ukázalo se, že u 40 procent žen se psychické problémy objevily až po porodu, další třetina však první příznaky zaznamenala již v posledním trimestru těhotenství. Pětina žen se s úzkostí potýkala dokonce celý rok od narození potomka.
Nejčastěji se u matek objevovaly deprese, úzkosti a bipolární porucha. Část žen ovšem lékařskou pomoc i přes zjevné problémy podle autorů výzkumu odmítla, což může výsledky zkreslovat. Navíc lékaři cílili pouze na americké rodičky, z nichž značná část spadala do menšinových komunit - z tohoto důvodu je těžké výsledky plošně převádět na jiné státy s jiným etnickým složením.
Jak však uvádí profesor Jiří Raboch z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v českém prostředí se postnatální deprese objevují zhruba u 10 až 15 procent žen. Často jsou přitom spojené s vyšší citlivostí na změny v hormonálním systému, s komplikacemi u porodu, případně se objevují u žen, které nemají podporu svého okolí.