Čeští vědci dokončili unikátní studii, která se zabývá takzvanou spánkovou paralýzou. Lidé se po nočním probuzení nemohou hýbat a přitom mají děsivé halucinace. V Česku i dalších civilizovaných zemích však přibývá i dalších poruch spánku.
Přízraky, postavy, které se procházejí po místnosti a dívají se do očí bezmocným lidem, neschopným jakékoliv pohybu. I když podobný popis takzvané spánkové obrny může někomu připomínat scénu z béčkového hororu, jde o skutečný popis stavu, který jednou nebo opakovaně zažívají miliony lidí na celém světě. A nejedná se o žádnou duchařinu. Podle některých zahraničních studií se s podobným, většinou děsivým zážitkem v noci setkalo šest až osm procent lidí. V určitých rizikových skupinách, jako jsou například vysokoškolští studenti, to může dokonce každý pátý. Ačkoliv v zahraničí je spánková obrna už dlouho předmětem vědeckého výzkumu, v Česku se jí vědci zatím příliš nezabývali.
"My jsme proto přes sociální sítě oslovili studenty českých vysokých škol s tím, že pokud se někdo z nich do takového stavu dostal, aby nám vyplnil dotazník," řekla TÝDNU Monika Lišková z Národního ústavu duševního zdraví. Během zhruba jednoho roku odpovědělo a popsalo svůj zážitek se spánkovou obrnou přes 650 českých studentů. Ústav nyní nasbíraná data vyhodnocuje a hodlá je využít k dalšímu výzkumu. Zážitky, které studenti popisují, jsou přitom velmi podobné a odpovídají i zahraničním zkušenostem. Lidé se v noci probudí, vidí okolí a dokážou i vnímat okolní zvuky, ale zároveň zůstávají ve stavu naprostého ochrnutí. Přitom se často stává, že vidí různé přízraky nebo slyší zvuky, jako by někdo otevíral dveře a poté chodil po místnosti.
Spánkovou obrnu s podobnými prožitky přitom znali už příslušníci starověkých kultur, v Africe se například paralýza popisuje jako "čarodějnice, která jezdí po zádech ochromeného". V Řecku se takový duch jmenoval Mora.
Právě dokončená studie českých vědců by měla soužit nejen k bližšímu poznání výskytu spánkové obrny v Česku, ale zároveň i k tomu, aby lidé, kteří se podobného stavu dostanou, věděli, o co se může jednat. Po chvilce totiž "ochrnutí" odezní a člověk se může normálně hýbat.
Spánková obrna nepředstavuje zdaleka jedinou poruchu spánku, s níž se Češi běžně setkávají. Podle odborníků začalo podobných poruch přibývat. Spánek, ve kterém člověk stráví třetinu života, se pro mnoho civilizovaných lidí stává doslova noční můrou. Trpí nespavostí nebo neustálou potřebou spát, potížemi s usínáním, ve spánku se probouzejí nebo mají dýchací potíže. Nedostatek odpočinku v noci se pak projevuje pochopitelně i potížemi přes den. "Ospalost a nespavost představují globální epidemii, která ohrožuje zdraví a kvalitu života," píše se na stránkách České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu (ČSVSSM). Odborníci radí lidem, aby kvalitní spánek podpořili tím, že budou mimo jiné dodržovat pravidelný životní rytmus, odstraní z ložnice televizi nebo se před spaním nebudou přejídat.
* Co je to spánková obrna a jak se projevuje?
* Kteří slavní umělci touto poruchou trpěli?
* S jakými dalšími poruchami spánku se Češi setkávají?
* Jak lze podle odborníků kvalitu spánku zlepšit?
Odpovědi na tyto a další otázky se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v úterý 29. března 2016.