Potvrzeno. Virus zika způsobuje mikrocefalii

Zdraví
14. 4. 2016 10:31
Nebezpečný virus zika vede k poškození mozku lidských plodů.
Nebezpečný virus zika vede k poškození mozku lidských plodů.

Virus zika zcela jasně vede k mikrocefalii, tedy vývojovému poškození mozků lidských plodů, oznámilo americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci. Odborníci dosud hovořili o možné souvislosti a k jasnému verdiktu se stavěli obezřetně, podle CDC ale dosavadní důkazy veškeré pochybnosti vylučují.

Středisko rovněž uvedlo, že je dostatek důkazů nejen pro potvrzení spojitosti ziky s mikrocefalií, ale i s dalšími mozkovými poruchami.

CDC v úterý oznámilo, že virus je nebezpečnější, než se původně myslelo, a v USA může mít větší dopad, než američtí odborníci počítali.

Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii, kde bylo do začátku dubna potvrzeno 5092 případů mikrocefalie. Ziku přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti vyskytující se především v latinskoamerických a karibských zemích. Může se však přenášet také pohlavním stykem.

Rozšířil se téměř výhradně v latinskoamerickém a karibském regionu, kde lékaři diagnostikovali již okolo 200 tisíc případů. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či Asii.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Tichá krize: svět potřebuje nová antibiotika, ale firmy do nich neinvestují

Zdraví
6. 5. 2026
ilustrační obrázek

Zlínská nemocnice spouští operace prsu: rychlá diagnostika i léčba bez prodlev

Zdraví
5. 5. 2026
ilustrační obrázek

Nejen encefalitida a borelióza. Klíšťata přenášejí i další choroby

Zdraví
5. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ