Pozor na plesnivý chleba či i uvařenou rýži. Hrozí otrava

Zdraví
12. 11. 2018 19:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Jste ohledně konzumace potravin spořiví a patříte mezi lidi, kteří třeba z chleba uříznou plesnivou část a zbytek pak sní? Děláte chybu. I tak vám totiž hrozí otrava jídlem, varují australští odborníci z organizace spotřebitelů Choice. Ti publikovali řadu užitečných rad ohledně potravy a prevence před otravou ve své informační příručce. Zprávu přebral server Daily Mail.

Základním pravidlem v dodržování správné konzumace jídla je jeho vhodná teplota, a to v rozmezí od 5 do 60 stupňů Celsia. Jídlo tedy můžeme pozřít chlazené nebo tepelně upravené.

Zpráva dále varuje před takzvanou křížovou kontaminací, což v praxi znamená například pojídání sýrového masa nebo neumytého ovoce a zeleniny. Tato potrava přichází do kontaktu s dalšími potravinami, které mohou obsahovat bakterie.

"Pach hniloby je obvykle způsoben relativně neškodnými bakteriemi, které nazýváme pseudomonas. Takže ne vždy může být zřejmé, zda je jídlo kontaminováno," vysvětluje Choice. Proto radí, aby lidé raději vždy celé jídlo vyhazovali, uvidí-li na některé části známky nějaké plísně nebo hniloby. Mnohdy jsou totiž plísně neviditelné, a přitom mohou produkovat nebezpečné toxiny.

Opatrně by měl člověk zacházet také s plísňovými sýry. Obecně platí pravidlo, že by měl ořezat přibližně centimetr od kraje, aby zabránil potenciálnímu poškození imunitního systému, jater nebo ledvin.

Pozor na zbytky jídla

Další radou je, že zbytky jídla by neměly v ledničce zůstat déle než tři dny. To se týká například špaget, které by navíc měly být v ledničce v nějaké uzavřené nádobě. Jako riskantní jídlo označili experti také rýži, pro niž platí to samé: v ledničce by se měla zdržet maximálně pár dní.

"Syrová rýže může obsahovat bakterie nazývané Bacillus cereus. Ty mohou přežít vařící proces a způsobit vážnou otravu. Pokud je uvařená rýže vystavená příliš dlouho pokojové teplotě nebo je uskladněná v ledničce s teplejším stupněm teploty (nad 4 stupně Celsia), tak se mohou bakterie dokonce rozmnožit," varuje Choice.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/moreharmony

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ