Práce a rakovina prsu: které povolání je nejhorší

Zdraví
24. 11. 2012 07:20
Rakovina prsu se v některých oborech objevuje častěji.
Rakovina prsu se v některých oborech objevuje častěji.

Může vaše zaměstnání zvyšovat riziko vzniku rakoviny prsu? Na tuto otázku se rozhodli najít odpověď kanadští vědci, kteří se více než deset let snažili odhalit nejrizikovější ženská povolání. Svými závěry chtějí přispět k diskusi o tom, zda by vybrané skupiny žen neměly chodit na prevenci častěji.

O rakovině prsu se napsaly již tisíce studií. Většina z nich se zabývala vlivem genetiky, prostředí a životního stylu. Kanadské lékaře však začala zajímat otázka, zda mohou k rakovině prsu přispívat i některá povolání.

Přes deset let pozorovali dva tisíce žen žijících v Kentu a Essexu, kde je statisticky nejvyšší výskyt této choroby. U dobrovolnic se zajímali nejen o obor a prostředí, ve kterém pracují, ale také o to, zda kouří, jak se vyvíjela jejich váha, zda někdy užívaly hormonální antikoncepci, kolik mají dětí, kdy začaly mít pravidelnou periodu a jaký životní styl preferují.

Výsledky, které byly zveřejněny v odborném časopisu Enviromental Health, naznačily, že nejohroženější jsou ženy, které pracují v zemědělství, v potravinářském průmyslu a jako obsluha barů a kasín.

V zemědělství se pracovnice většinou pohybují celý život, tudíž jsou karcinogenům vystaveny déle než jejich vrstevnice zaměstnané v jiném oboru. Barmanky a servírky denně dýchají cigaretový kouř a ženy z potravinářského průmyslu často přijdou do styku s pesticidy a jinými hnojivy. "Vliv podle nás může mít to, že v těchto oblastech pracovnice chodí na noční a denní směny. To je také jeden z faktorů, které mohou hrát významnou roli," doplňuje spoluautorka studie Wendy Y. Chenová.

Jak ale upozorňují lékaři, není třeba hned měnit zaměstnání. Výsledky hovoří pouze o zvýšeném riziku, záleží také na genetice a životním stylu, zda se rakovina u žen objeví. Navíc sami autoři přiznávají, že by bylo potřeba zahrnout do výzkumu více dam, protože minimálně třicet dalších odvětví uniklo jejich pozornosti.

Podle lékařky a české odbornice na mamografické vyšetření Miroslavy Skovajsové je současný český systém prevence dostačující. Ženy by však měly více dbát na samovyšetření a zbytečně neodkládat prohlídky u lékaře.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ