Od roku 2000 se počet psychiatrických pacientů zvýšil téměř o 40 procent. Loni odborníka navštívilo více než půl milionu Čechů, o 4 procenta více než předloni. Péči vyhledávají častěji ženy než muži.
Čísla zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky.
Celkově se loni v ambulanci psychiatra léčilo 482 970 pacientů. Psychiatrické ordinace loni udělaly víc než 2,6 milionu vyšetření, o dvě procenta víc než v roce předchozím. Přibližně 60 procent ambulantních vyšetření podstoupily ženy.
Sex, alkohol a drogy
Muži jsou však výrazně častěji ošetřováni kvůli sexuálním poruchám a léčbě chorob vyvolaných pitím alkoholu a užíváním drog. Téměř dvě třetiny pacientů protialkoholní i protidrogové léčby v psychiatrických ambulancích loni tvořili muži. Pacienti muži také výrazně převažují u vyšetření na diagnózu patologické hráčství (víc než 90 procent z 1435 pacientů). Kvůli sexuálním dysfunkcím navštívilo psychiatrii 9080 pacientů, z toho tři čtvrtiny byli muži.
Nejčastěji pacienty trápí neurotické poruchy, tedy různé fobie a obsese (téměř 40 procent), a afektivní poruchy jako třeba deprese (19 procent). Časté jsou taky organické poruchy, například demence (11 procent), a dále schizofrenie (osm procent). O víc než čtvrtinu proti předchozímu roku vzrostl loni počet pacientů s poruchami vyvolanými drogami. Nárůst je však dán i přesnějším vykazováním, uvádí ÚZIS.
Největší množství lidí dochází k psychiatrům v Praze. S psychiatrickým onemocněním se v metropoli léčí o 80 procent víc lidí, než je celorepublikový průměr. O 35 procent nad průměrem v záchytu duševních nemocí se nachází také Olomoucký kraj. Naopak hluboko pod celostátním průměrem o 45 procent se drží Karlovarský kraj a o téměř 32 procent Středočeský kraj. Údaje se hodnotí podle sídla zařízení, nikoli místa bydliště pacienta.
V roce 2000 bylo v České republice registrováno celkem 825 psychiatrických ambulancí, což je o téměř tři procenta více než v roce předchozím.
Foto: www.profimedia.cz