Osteoporóza čili řídnutí kostí trápí stále více Čechů a Češek, podle statistik až tři čtvrtě milionu lidí. Během několika desítek let se jejich počet několikrát znásobí. Podle odborníků za to může nezdravý životní styl.
Málo pohybu a nesprávné složení jídelníčku. To je podle zlínského lékaře Pavla Novosada, který se osteoporózou zabývá, příčina tak častého výskytu tohoto neduhu.
"Výhled pro celý svět vypadá děsivě. S výjimkou Japonska. To je specifické svou stravou a tam je osteoporózy nejméně na světě. Jinak v Asii, Evropě i ve Spojených státech bude nárůst několikanásobný," poznamenal Novosad. Podle odhadů by v roce 2050 mělo trpět osteoporózou 6,26 miliardy lidí na světě, v roce 1950 jich bylo 1,66 miliardy.
"Ta frekvence (výskytu osteoporózy) je asi stejná jako s cukrovkou a patrně bude vyšší. Spousta populace na rozdíl od cukrovky není totiž vyšetřena," podotkl Novosad. Problém je podle něj zejména v tom, že nemoc nebolí, takže lidé žádné potíže nepociťují. Stále častěji navíc postihuje i děti.
Deset tisíc kroků denně
Až 80 procent kostní tkáně je dáno geneticky, zbytek může člověk ovlivnit, a to zejména vyváženou zdravou stravou a pohybem. Důležitý je vitamín D, vápník. "Člověk by měl třikrát týdně ujít hodinu nebo 10 tisíc kroků denně," doplnil ředitel.
Stav kostí, tedy hustota kostních minerálů, se nyní vyšetřuje na celotělových kostních denzitometrech, v Česku jich je 50. Novinkou v prevenci by se mohl stát speciální test, který je dostupný na internetu. Využívat by ho měli zejména praktičtí lékaři, kteří provádějí první záchyt pacientů, ale i laici, kteří chtějí zjistit, jak jsou na tom s kvalitou kostí a rizikem, že do deseti let utrpí závažnou zlomeninu. Nový test by mohl být doplňkem dosavadního vyšetření a v řadě případů ho i nahradit.
ČTĚTE TAKÉ: Zažeň stres. Oves jez
Foto: Profimedia