Varování
Riziko kousnutí klíštětem stoupne od čtvrtka na nejvyšší stupeň
10.06.2014 10:52
Riziko kousnutí klíštětem stoupne ve středu na devátý stupeň a od čtvrtka do neděle bude na nejvyšším, desátém. Hygienici radí použít repelent a nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a pravidelně prohlížet tělo. Riziko nákazy se různí podle způsobu života, každý si jeho míru může otestovat na webu. Hygienici upozorňují, že je důležité klíště nejen správně odstranit, ale také ho pak bezpečně zlikvidovat.
Klíšťový zánět mozku dostane ročně v Česku 600 až 1000 lidí, boreliózu zhruba 4 tisíce lidí. Proti klíšťovému zánětu mozku lze očkovat, a to i v sezóně klíšťat, proti borelióze je jediná ochrana - zakousnuté klíště včas odstranit. Klíště se zakápne dezinfekcí a odstraňuje v gumových rukavicích pinzetou, pak se místo znovu dezinfikuje.
Klíště je po vytažení nutno bezpečně zlikvidovat, zamezí se tím dalšímu šíření nákazy. Nejjednodušší je vhodit ho do záchodové mísy a spláchnout. I když je klíště schopné pod vodou přežít poměrně dlouho, šance, že ze záchodové mísy znovu vyleze, je mizivá. Další možností je klíště zabalit do papíru a spálit ho, nebo podržet klíště dostatečně dlouhou pinzetou a spálit, ale i v tomto případě je lépe ho nejprve obalit papírem.Pokud je nutno odstranit více klíšťat najednou, osvědčilo se vložit je do lahvičky naplněné lihem. Líh klíště spolehlivě usmrtí a lahvičku pak lze vyhodit do běžného odpadu.
Zcela nevhodná likvidace je klíště rozmačkat na tvrdé podložce, protože infekční částice se dostanou do prostředí. Přeštípnutí mezi nehty je ještě horší, protože si člověk přenáší infekci přímo na svých rukou. Pokus usmrtit klíště vložené do plastového sáčku v mikrovlnce může skončit explozí klíštěte a infikováním trouby. Vhodit klíště v plastovém sáčku do odpadkového koše také není řešení, klíště může ze sáčku, a tedy i z koše vylézt a znovu se zakousnout.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.