Pláč, křik, krev a vyhrocené emoce - v situacích, ve kterých se zraní dítě, je těžké rozlišit, zda je třeba urychleně vyhledat lékaře, nebo se ošetření obejde bez odborného zásahu. Doktoři se shodují, že v mnoha případech je lepší lékaři zavolat a domluvit se po telefonu. Jak zní jejich rady pro sedm nejčastějších dětských zranění?
1. Vaše dítě si hraje na hřišti a narazí si zuby. Některé z nich se uvolní. Je třeba volat dětského lékaře?
Ne, raději zavolejte zubaři, protože to by pravděpodobně také udělal obvodní doktor. "Není dobře, když dítě vdechne zlomený zub, ale v drtivé většině případů jde spíše o kosmetický problém," říká pediatrička Karen Frushová na serveru CNN. Problém by mohl nastat, pokud se zub zarazí do dásně, kde by mohl poškodit tkáň. Může se také zlomit již dospělý zub. "V tomto případě jej dejte do hrníčku s mlékem a odvezte urychleně k zubaři. Možná se mu podaří zub vrátit zpátky," dodává Frushová.
2. Vaše dítě si hraje u stolu a převrhne na sebe hrníček horkého čaje. Máme volat lékaře?Ano, pokud popáleniny pokrývají citlivé oblasti jako obličej, ruce, nohy, břicho či genitálie. Vážná situace nastává také v případě, jestliže si dítě opařilo více než třetinu těla. V ostatních případech je možné se s opařením vypořádat i doma. "Nejdřív sundejte oblečení nasáklé horkou tekutinou a postavte dítě do studené sprchy. Polévejte místo studenou vodou, dokud není pokožka na dotek naprosto studená," doporučuje pediatrička Lara Zibnersová. V žádném případě neaplikujte domácí medicínu jako olej, majonézu či máslo. "Tyto věci vytvoří bariéru a udržují teplo v těle," doplňuje.
3. Jiné dítě kousne vaši ratolest. Je třeba volat lékaře?
Pokud se nezačne projevovat silné podráždění kůže, zvládnete tuto situaci i doma. Omyjte oblast horkou vodou a jemným mýdlem, nalijte dezinfekci a zakryjte, aby se zabránilo zanesení špíny. "Je třeba si uvědomit, že lidská ústa jsou nejšpinavější mezi savci," konstatuje Zibnersová.
4. Vaše dítě běhá v trávě, kde šlápne na vosu. Je třeba volat doktora?
Pokud vaše dítě nemá alergii na včelí a vosí bodnutí, není třeba jezdit do nemocnice. "Záleží především na tom, jak rychle žihadlo vytáhnete. Je to důležitější než to, jakým způsobem," říká Zibnersová. Nejlépe se prý žihadlo vyndá pomocí pinzety, ale stejně dobře funguje platební karta či jídelní nůž.
5. Při převlékání zjistíte, že vaše dítě má na hrudníku a břichu červené flíčky. Je třeba volat doktora?
Anketa:
Myslíte si, že rodiče berou své děti k lékaři s každou maličkostí?
Ne, vyrážka patří mezi běžná dětská onemocnění. "Rodiče jsou vždycky vystrašení, ale nic to není. Od jiných nemocí se pozná tak, že pupínky se objeví, pozvolně vyblednou a objeví se na jiném místě," vysvětluje Zibnersová. Podobné stavy může způsobovat nevhodné mýdlo, šampon, opalovací krém, přikrývky, aviváž či oblečení. "Pokud potíže nezmizí, dokáže lékař předepsat i velmi účinné antihistaminy, které zabraňují svědění a šíření nemoci," sděluje Zibnersová.
6. Dítě se při hraní uhodí do oka. Je nutné jet na pohotovost?
Ano, pokud pozorujete jakákoliv zranění na oku. Hledejte krvácení, zarudnutí, špatné vidění nebo nemožnost otevřít oko. Pokud se však na oku dělá pouze monokl, není proč panikařit. "Kůže okolo oka je velmi volná a udrží větší množství krve, takže modřina vypadá mnohem hůř než jinde," informuje Zibnersová.
7. Po chvíli nepozornosti naleznete svoji skleničku od vína na zemi a je jasné, že váš potomek se napil. Má cenu jet k lékaři?
Určitě ano, protože alkohol se v dětském těle projevuje v mnohem větší síle než u dospělého. "Pro malé děti je typické, že kvůli alkoholu nedokážou udržet potřebnou hladinu cukru v těle, protože ho mají mnohem menší zásoby než dospělí," vysvětluje Zibnersová. Pokud tedy máte podezření, že dítě mělo více než jen malou ochutnávku, neváhejte s vyhledáním odborníka.