Deset procent lidí žijících v Česku má chorobu ledvin, varuje ministerstvo zdravotnictví. Polovina z nich ovšem o svém problému neví, i když na následky nemoci mohou zemřít. Proto chce ministerstvo zavést nové termíny preventivních vyšetření. Vyplývá to z novely vyhlášky o preventivních prohlídkách, kterou poslalo do připomínkového řízení.
"Chronické selhání ledvin začíná nenápadně a pacient nepociťuje žádné potíže. Počáteční příznaky jsou snadno zaměnitelné s jinou nemocí," varuje ministerstvo. Příznaky se projevují například únavou nemocného člověka, poruchami soustředění, poklesem výkonnosti, nechutenstvím nebo zvracením, mívá často zvýšený krevní tlak a otoky nohou.
"Následky selhání ledvin bohužel bývají fatální, neboť ledviny přestanou čistit krev a v těle pacienta se začnou hromadit odpadní látky," konstatuje úřad. To může vést k náhlému kolapsu, po kterém pacient skončí na dialýze, při které je krev čištěna uměle. Úmrtnost na selhání ledvin je relativně vysoká, každoročně zemře až dvacet procent lidí, kteří jsou v dialyzační léčbě.
Proto chce ministerstvo posílit preventivní prohlídky spojené s glykemickým vyšetřením, které mají případnou nemoc odhalit. V současnosti by ji měl člověk absolvovat v osmnácti a pak ve čtyřiceti letech. "Účelem je, aby se v rámci lékařské preventivní prohlídky u registrujícího poskytovatele včas odhalilo možné onemocnění ledvin, které ještě nemá jiné subjektivní známky této komplikace," konstatuje v materiálu úřad.
Po dovršení čtyřiceti let by podle něj měli dospělí chodit na preventivní vyšetření glykemie každé dva roky. Lidé starší padesáti let trpící diabetem, hypertenzí nebo vaskulárními komplikacemi by si podle materiálu měli každé čtyři roky nechat vyšetřit také kreatinin a odhad eGFR.