Smrt na konci cigarety. Lidé rakovinu plic podceňují

Zdraví
27. 6. 2012 15:30
Kouření je největším rizikem vzniku rakoviny plic. Podle lékařů nebezpečí podceňuje veřejnost i politici.
Kouření je největším rizikem vzniku rakoviny plic. Podle lékařů nebezpečí podceňuje veřejnost i politici.

Rakovina plic je podceňovaná choroba, na kterou se lidé stále dívají s despektem. Ve společnosti totiž stále převažuje mýtus, že si za tuto nemoc mohou lidé sami tím, že včas neodhodí cigaretu. Nemocní se tak kromě náročné léčby musejí vyrovnávat se společenským stigmatem. Zaznělo to na pražské Středoevropské konferenci o plicním karcinomu.

"Rakovina plic není jedna nemoc. Pod tímto názvem se schovávají desítky různých diagnóz, které ročně seberou život více než 1,3 milionu nemocných na celém světě," říká přední onkolog Fred Hirsch z univerzity v americkém Coloradu. Tento počet dělá z rakoviny plic největšího onkologického zabijáka napříč všemi zeměmi.

O plicním karcinomu:

* Ročně ve světě onemocní 1,6 milionu lidí. Přes 1,3 milionu jich zemře.
* Pěti let po diagnóze se dočká jen 7 procent nemocných.
* Choroba je častější u mužů než u žen, přestože k ní mají ženy větší predispozice.
* Existuje malobuněčný karcinom a nemalobuněčný karcinom, který je mnohem častější.
* Rizika zvyšuje zejména kouření, dlouhý kontakt s azbestem, radonem a jinými chemikáliemi.
* Projevuje se chronickým kašlem, bolestí na hrudi, vykašláváním krve, opakovanými infekcemi plic, otoky obličeje, hubnutím a  únavou.

Přesto dochází v posledních letech k zlomům, které dávají pacientům větší naději na vyléčení. Prosazuje se úzká spolupráce lékařů více odborností, kteří s využitím molekulární medicíny stanovují léčbu přesně na míru konkrétním pacientům. "Někteří tvrdí, že tyto léky jsou drahé, ale my používáme jen ty, které prokazatelně prodlužují lidský život. Z tohoto důvodu naši pacienti žijí dvakrát déle než před 10 lety," dodává Hirsch. Přesto se pěti let po stanovení diagnózy dožije jen 7 procent z nich.

Samotné léky ale nedokážou zázraky. Podle lékařů je nejdůležitější prevence. Podle onkologa Hirsche včasný screening jen ve Spojených státech snížil úmrtnost na tuto chorobu o 20 procent. "Díky screeningu mají lidé pocit, že jsou pod kontrolou, a spíše přestanou kouřit," dodává přední český odborník Luboš Petruželka.

Právě cigarety způsobují většinu úmrtí a vedou nejčastěji k nádorům utvořeným v plicích. Na druhou stranu se mezi nemocnými objevují i ti, kteří s tabákem dávno skoncovali nebo cigaretám neholdovali vůbec. "U těchto lidí neznáme přesné příčiny vzniku nemoci, ale domníváme se, že zde hraje zásadní vliv pasivní kouření," dodávají lékaři.

Změnit je podle nich potřeba také nahlížení na tuto chorobu. Mnohé státy a zdravotní pojišťovny nejsou ochotny na nákladnou léčbu dostatečně finančně přispívat, některým pacientům se tak nedostane veškerá dostupná pomoc. "U veřejnosti stále převládá mýtus, že si lidé mohou za rakovinu plic sami. Je to špatné stigma. Naopak bychom měli ty, kteří se rozhodli žít bez cigaret, podpořit a nekoukat na ně skrz prsty kvůli jejich chorobě," dodává Hirsch.

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ