Prezident americké neziskové organizace Taxpayers Protection Alliance David Williams přišel na serveru The Huffington Post s ostrou kritikou Světové zdravotnické organizace. Ta se podle něj v současnosti topí v obviněních ohledně nedostatku transparentnosti, korupce, a dokonce potlačování svobody tisku, což je v přímém rozporu s Chartou Spojených národů. Organizaci podléhající OSN a čítající více než osm tisíc zaměstnanců navíc čekají v následujícím roce volby nového vedení.
David Williams ve svém komentáři zmiňuje tři hlavní obvinění, kterým Světová zdravotnická organizace (WHO) čelí. Za prvé podle něj existují důkazy o vážných profesních pochybeních a nedbalosti zaměstnanců. Samotný úřad pro vnitřní dohled OSN (Office of Internal Oversight) nedávno provedl audit WHO, který tvrdí, že v roce 2015 došlo k 66 % navýšení v požadavcích na vyšetřování nejrůznějších deliktů. Například hlášené případy o podvodech vzrostly o pětinu proti předchozímu období. "Konkrétním příkladem může být případ úředníka jedné nejmenované regionální kanceláře WHO, který obešel stanovené procedury a bez řádného postupu koupil vybavení v hodnotě přes dva miliony dolarů od přítele, ačkoli toto vybavení bylo k dispozici za mnohem nižší částku od jiných dodavatelů," píše Williams.
WHO přehlíží důkazy
Za druhé se podle Williamse u WHO rozvinula jakási kolektivní alergie na inovativní zdravotní řešení. Na nadcházející mezinárodní konferenci FCTC COP7 v Indii, což je pravidelná konference o řešení regulace a kontroly tabákových výrobků, se bude WHO snažit přesvědčit členské země, že kouření elektronických cigaret by mělo být regulováno stejným způsobem jako kouření konvenčních cigaret, případně dokonce zakázáno. "V loňském roce vydala generální ředitelka WHO Margaret Chan zcela nepochopitelné prohlášení, v němž tvrdí, že 'všechny vlády by měly zakázat e-cigarety nebo elektronické systémy dodávající nikotin'. Ve světle současných vědeckých důkazů jde o naprosto absurdní doporučení," píše Williams a jako příklad udává například zjištění úřadu pro veřejné zdraví v Anglii (Public Health England), který nedávno prohlásil, že e-cigarety jsou o 95 procent méně škodlivé než kouření konvenčních cigaret. A dodává, že i vysoce uznávaná Royal College of Physicians souhlasí a říká, že dlouhodobé negativní dopady e-cigaret "s vysokou pravděpodobností nepřekročí ani pět procent škodlivosti kouření tabáku".
Jde o to, píše David Williams, že "nadměrná regulace e-cigaret způsobí, že se lidé budou dál držet konvenčních cigaret, místo aby přešli na výrobky se sníženým rizikem. Ze strany WHO je to zvrácené a úzkoprsé myšlení."
Svoboda tisku v ohrožení
Další obvinění, kterému WHO podle Williamse čelí, je potlačování svobody tisku. "V reakci na rostoucí obavy z toho, jak OSN přistupuje k médiím, více než padesátka žurnalistů, redaktorů, sloupkařů a intelektuálů z osmnácti zemí společně podepsalo dopis, v němž požadují, aby OSN dodržovala stejné principy svobody tisku, které očekává od svých členských zemí," píše Williams. Jde o to, že WHO neumožňuje novinářům účast na řadě jednání a byly zaznamenány i případy nátlaku ze strany pořadatelů konferencí na zástupce tisku.
"WHO stojí na křižovatce a rozhodně musí přijmout hodnoty transparentnosti, inkluze, demokracie a dobré správy," uzavírá David Williams s tím, že v několika posledních letech byly tyto hodnoty až příliš často přehlíženy a pro větší pohodlí úředníků obcházeny nebo pošlapávány. "To není přijatelné a podrývá to legitimitu WHO," dodává.