Laboratorní práci se skleněnými destičkami a klasickými mikroskopy jako by pomalu odzvonilo. Na její místo se na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy dostala takzvaná virtuální mikroskopie. Budoucí lékaři tak mohou pracovat s nezničitelnými digitalizovanými záznamy a zkoumat vzorky i z pohodlí domova. Technologie by mohla sloužit také nemocnicím a odborníkům při konzultování nejasných případů s kolegy tisíce kilometrů daleko.
Virtuální mikroskopie dokáže převést maličké preparáty do digitalizované podoby. Výhodou je, že na rozdíl od papírového atlasu fotografií lze záznamy plynule zvětšovat, vidět souvislosti a dát je k dispozici odborníkům a studentům medicíny bez rizika zničení. "Nevěřili byste, jak nezměrné množství preparátů studenti při svých praktikách zničí. Díky narůstajícím právním omezením je přitom stále těžší tkáně získat," poznamenává přednosta Ústavu pro histologii a embryologii Petr Hach.
Studenti ničí stovky preparátů
Díky digitalizaci nedojde k fyzické likvidaci, studenti se tak dostanou i k vzácným a zajímavým záznamům, které mohou zkoumat z pohodlí domova. "Uvažujeme o tom, že až bude databáze reprezentativní, tak ji poskytneme pro vzdálený přístup," řekl děkan fakulty Tomáš Zima, který si od nového pracoviště slibuje, že mladí doktoři budou mít více zkušeností a lépe v praxi poznají postižené tkáně.
Metoda však nemusí sloužit jen pro klinické či teoretické účely. Podle zástupce firmy Olympus, která zajišťuje technologickou stránku projektu, může virtuální mikroskopie sloužit i v běžném provozu nemocnice. Umožňuje totiž konzultovat nejasné případy i se vzdálenými kolegy a pohodlnější formou, než je sklánění se nad jedním mikroskopem. "Jsme ochotni s fakultními nemocnicemi pracovat, ale je to věc dohody a propojení systémů," potvrdil Hach.
K digitalizaci se hlásí i nemocnice
Současní studenti se zatím musejí spolehnout na klasické mikroskopy. Databáze vzorků totiž není dostatečná, aby mohla sloužit potřebám studentů. "Budeme se ze všech sil snažit, aby to bylo hotové příští akademický rok, ale je před námi ještě hodně práce," doplnil Hach. Univerzita Karlova je po Olomouci a nemocnici v Ostravě třetím pracovištěm, kde se virtuální mikroskopie používá. Zájem projevila i Plzeň a pražský Institut klinické a experimentální medicíny.