Těžkému pacientovi se splnil sen. O Vánocích půjde domů

Zdraví
25. 12. 2010 08:30
Podle lékařů nemocným prospívá, když tráví Vánoce s rodinou (ilustrační foto).
Podle lékařů nemocným prospívá, když tráví Vánoce s rodinou (ilustrační foto).

Přestože na Vánoce by měla být rodina pohromadě, mnoha vážně nemocným pacientům se toto přání nevyplní. Miroslav Jelínek však tvoří výjimku. Když se mu naskytla možnost domácí léčby, neváhal ani chvíli. Letošní svátky tak nemusí cestovat do ústecké nemocnice, ale slaví doma se svými blízkými.

Před třemi lety Miroslavu Jelínkovi selhaly ledviny. Od té doby jeho zdraví závisí na metodě zvané dialýza, která nahrazuje funkci těchto životně důležitých orgánů a pročišťuje krev. Zprvu za svou léčbou musel dojíždět do nemocnice v Ústí nad Labem, kde mu byla pod dohledem lékařů filtrována krev. "Jezdil jsem na hemodyalýzu čtyřikrát týdně na několik hodin, musel jsem úplně změnit svůj život," vzpomíná Miroslav Jelínek. 

Po čase se od své ošetřující lékařky dozvěděl, že kromě této možnosti existuje ještě takzvaná peritoneální dialýza, pomocí které si tělo pročistí bez odborného dohledu ve vlastním domově. Podle přednosty Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Vladimíra Tesaře dvě třetiny pacientů vůbec netuší, že je i další léčebný postup. "Pacient by se měl sám zajímat o všechny možnosti, které má. Zároveň by měl mít veškeré informace, aby se mohl svobodně rozhodnout," říká Tesař.

O Vánocích s rodinou? To je nejdůležitější

Přestože domácí dialýza zabere jen minimum času, dovoluje zůstat v zaměstnání, u svých koníčků a zároveň dává větší naději na přežití, pro mnoho pacientů je ale varianta, že se budou léčit "sami" nepřijatelná. "Lidé nechtějí převzít tu zodpovědnost a jsou rádi, že je o ně pečováno," vysvětluje Tesař. Pan Jelínek, přesto, že je navíc diabetik a kardiak, prý ale neváhal ani chvíli. "Zodpovědný za sebe jsem odjakživa, nebylo čeho se bát," říká.

Musel sice podstoupit operaci břicha, kam mu lékaři zavedli napojení na filtrační přístroj, a několik dní se učil se zařízením pracovat, ale díky tomu žije dnes pohodlnějším životem. "Vyhovuje mi to víc. Můžu se s tím pohybovat, není to vidět. Prostě se ráno vypustím a večer před spaním napustím," tvrdí Miroslav Jelínek. "Navíc můžu být o Vánocích s rodinou a to je pro mě moc důležité," dodává.

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ