Účet za prasečí chřipku: <span>stát už zaplatil 336 milionů</span>

Zdraví
28. 6. 2010 19:00
Pandemie byla hlavně výkřikem farmaceutických koncernů.
Pandemie byla hlavně výkřikem farmaceutických koncernů.

Pandemie byla hlavně výkřikem farmaceutických koncernů.Veškerá opatření učiněná ke snížení dopadů pandemie prasečí chřipky stála dosud státní rozpočet 336 milionů korun. Novinářům to řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Největší položkou byl nákup nákup antivirotika Relenza za 185 milionů, vakcín za 150 milionů korun a pomocného materiálu za 658 tisíc korun.

"Celkové náklady na pořízení vakcíny, jehel a stříkaček a antivirotik se vyšplhaly na 336 milionů korun," řekla Jurásková. V tom nejsou zahrnuty náklady na rozvoz vakcín, skladování a likvidaci. Podle ministryně budou činit do pěti milionů korun. "Celkové částky budeme mít k dispozici koncem června," dodala.

Z původního milionu objednaných dávek za 220 milionů korun jich stát odebral 700 tisíc. Dosud se využila desetina odebraných dávek - očkovat se nechalo 69 tisíc lidí, z toho 11 tisíc zdravotníků a pět tisíc pracovníků důležitých pro chod státu. Celkově se nechalo očkovat méně než jedno procento populace.

ČR byla při nákupu očkovacích látek i antivirotik velmi konzervativní, náklady jsou podle mého názoru přiměřené, odpovídají riziku," prohlásila ministryně. Ptačí chřipka měla úmrtnost 70 procent, Česko se muselo podle doporučení světových organizací připravit i na tuto možnost v případě pandemie prasečí chřipky, dodal hlavní hygienik ČR Michael Vít.

ČTĚTE TAKÉ: Předražené Tamiflu. Česko nakoupilo lék dráž, než mohlo
                        Vakcína proti prasečí chřipce slouží jako běžné očkování 

Původně ministerstvo uvažovalo o nákupu až 20 milionů vakcín, další variantou bylo nekoupit žádnou. Náklady na 700 tisíc dávek pro 10,5 milionu obyvatel jsou na obyvatele 14 korun, například v Irsku to bylo 45 korun. Již před nákupem Relenzy měl stát zajištěny léky Tamiflu pro 20 procent populace.

V Česku zemřelo na prasečí chřipku 102 lidí, většina starších 15 let s vážným doprovodným onemocněním. Nyní je hlášena nákaza virem pandemické chřipky pouze ojediněle. Ministerstvo připravuje změnu vyhlášky, která by nechala očkování proti sezonní chřipce jako dobrovolné i na rizikových pracovištích. Týká se to třeba domovů pro seniory či léčeben dlouhodobě nemocných. Důvodem je podle ministerstva malá ochota lidí nechat se očkovat, vakcíny se pak vyhazují.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ