V Číně není vidět na krok. Smog zahalil řadu měst

Zdraví
2. 1. 2017 12:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Pekingu a řadě dalších měst na severu a v centrální části Číny i v pondělí trvá kritická smogová situace. Úřady kvůli tomu leckde zrušily či odložily desítky letů a omezily pozemní dopravu.

Prodloužit o další tři dny oranžový, druhý nejvyšší stupeň ohrožení čtyřstupňové škály se rozhodly úřady v hlavním městě Pekingu. Přitom meteorologové předpokládali, že se situace výrazně zlepší a mimořádná opatření bude možné v metropoli už zrušit.

V neděli vyhlásilo 25 čínských měst nejvyšší, červený stupeň znečištění ovzduší. Tento krok znamená zastavení výroby v továrnách, přerušení stavební činnosti a uzavření škol.

Koncentrace miniaturních prachových částic ve více severočínských městech v posledních dnech mnohonásobně přesáhla limit maximální hustoty částic PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru), který Světová zdravotnická organizace stanovila na 25 mikrogramů na metr krychlový během jednoho dne. V několika městech provincie Che-pej dnes úroveň znečištění překročila 400 mikrogramů na metr krychlový.

Čína tradičně patří k zemím trpícím nejvyšším znečištěním ovzduší. Na vině je příliš velká závislost na uhlí při topení i výrobě elektrické energie. Nemalým zdrojem znečištění je podle odborníků i velké množství zastaralých vozidel na silnicích.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ