Centrum ve Fakultní nemocnici Motol, které jediné v zemích východní Evropy transplantuje plíce, provedlo za 15 let už 200 transplantací. Letos poprvé použili tamní lékaři opakovanou transplantaci a pro příští rok mají připravenou novinku, která umožní využít většího počtu dárcovských plic. Teď až třetina lidí na čekací listině zemře dřív, než se pro ně najdou vhodné plíce.
První operaci před 15 lety provedl tehdejší přednosta třetí chirurgické kliniky profesor Pavel Pafko, celkem jich má na kontě sto. Po něm v programu pokračuje jeho žák a nynější přednosta kliniky profesor Robert Lischke.
První transplantace uskutečnili po tříletém učení ve Vídni u profesora Waltra Klepetka a proběhla za dramatických okolností. "Profesor slíbil, že přiletí, byl připraven speciál, ale bylo špatné počasí, tak přistál v Brně. Přijel, když už jsme končili, přivezl láhev šampaňského. Ač je to v Motole zakázané, tak jsme si připili - byli jsme úspěšní a měli jsme radost," zavzpomínal Pafko.
Prvním pacientem byl muž, po transplantaci žil šest let. Bez transplantace by do roka zemřel. Pacientkou profesora Pafka je také Hana Procházková z Liberce, která letos v srpnu podstoupila opakovanou transplantaci. Pafko jí před 14 lety voperoval levou plíci, nyní dostala plíci pravou. "Takže má teď každou plíci od jiného dárce," shrnul profesor.
Plíce na později
Řada pacientů ale takové štěstí nemá. Pro transplantaci je potřeba shoda v krevní skupině dárce a příjemce a podobná velikost plic. Problémem je nedostatek dárců. Plíce jsou velmi křehký orgán, rychle při vynětí z těla ztrácejí funkci. Nyní je použitelná nanejvýš pětina dárcovských plic.
Nová metoda označovaná jako Ex vivo perfúze a rekondice plic tyto počty zvýší. Podle Lischkeho se plíce vyjmou z těla dárce a napojí se na mimotělní krevní oběh a ventilátor, takže dýchají. Udržují se v plastové schránce v teplotě 37 stupňů Celsia. Promývají se speciálním roztokem, vyšetří se a zrentgenují. Když jsou v pořádku, dají se naplněné vzduchem do vaku s ledem a přesunou na sál k transplantaci.
Sama operace stojí kolem půl milionu korun, spolu s potřebnou léčbou a další péčí vyjde první rok na dva miliony, hradí je zdravotní pojišťovny.