V Motole umějí lékaři vrátit sluch, stačí k tomu malý přístroj

Zdraví
10. 12. 2010 15:18
Děti se musejí naučit vytvářet a vnímat zvuky správným způsobem.
Děti se musejí naučit vytvářet a vnímat zvuky správným způsobem.

Lékaři v pražské nemocnici Motol umějí vrátit nemocným dětem sluch. Zní to jako zázrak, ale ve skutečnosti již téměř dvacet let odborníci na ORL klinice vnášejí malým pacientům do života hudbu a hlasy. Naděje se skrývá v nevelkém přístroji zvaném kochleární implantát a včasném zjištění sluchové poruchy.

Andulka se narodila do ticha. Před rokem 1992 by jí tento handicap zatěžoval celý život. V necelých dvou letech však podstoupila tříhodinovou operaci, při které jí v Motole voperovali přímo do vnitřního ucha přístroj, jenž převádí zvuky na signály srozumitelné pro sluchový nerv.

Vysvobození z ticha

Kochleární implantát v číslech

- Do března roku 2010 dostalo přístroj 380 dětí a 155 dospělých.

- Nejmladšímu pacientovi bylo 17 měsíců.

- Každým rokem přibude dalších 30 dětí, které začnou slyšet.

- Na celém světě metoda pomohla více než 200 tisícům lidí.

 

zdroj: www.ckid.cz

"Andulka byla náš nejmladší pacient a dělala rychlé pokroky," píše ve své zprávě klinická logopedka Jitka Holmanová, která se na léčbě dětí podílí. "Dnes chodí do čtvrté třídy, výborně se učí, má slovní zásobu větší než její spolužáci a navíc se učí i angličtinu," poznamenává spokojeně.

Podle odborníků a rodičů postižených dětí tato metoda umožňuje zapojení do společnosti a přináší pacientům světlejší budoucnost. "Je to takové vysvobození z ticha," říká Holmanová. Mnoho dětí se naučí mluvit a slyšet i bez odezírání, je schopno telefonovat, naučit se hrát na hudební nástroje, chodit do škol pro slyšící vrstevníky a téměř nepociťovat žádná omezení. "Většina rodičů svým dětem pořídí novější přístroj, který je za uchem krytý vlasy, takže se za něj ani nemusejí stydět," dodává Holmanová.

Systematický screening v Česku chybí

V Centru kochleárních implantací se zaměřují na výuku i malých dětí.Na pacienty čeká náročný úkol, musejí se naučit zvuky vnímat, zpracovávat, rozpoznávat a vytvářet. Několik let proto s rodiči docházejí do Centra kochleárních implantací, kde se pod dohledem lékařů všechno učí. "To, jak velké pokroky pacient udělá, záleží na tom, zda dříve slyšel, případně jak brzy mu byl implantát voperován," říká Holmanová. Lidský mozek se nejvíce naučí v prvních letech života, proto jsou nejúspěšnější operace velmi malých dětí.

"Dospělí, kteří se narodili neslyšící, mají z implantace obvykle jen velmi omezený prospěch, jejich mozek totiž ztratil schopnost vnímat zvuky," vysvětlila Holmanová. Klíčové je proto odhalit sluchovou vadu včas. Díky screeningu lze problém zaznamenat již u čerstvě narozených miminek. V Česku však tato preventivní metoda není celoplošně zavedená a záleží jen na osobní invenci lékaře, zda výkon provede.

Komu může implantát pomoci?

Nejvhodnějšími kandidáty jsou malé děti. Studie prokázaly, že ideální věk na zavedení sluchadla jsou dva roky, kdy se dítě nejlépe učí. Metoda je vhodná pro ty, kdo ohluchli po nemoci (meningitida, virózy apod.), a ty, kteří se narodili s oboustranným postižením sluchu. Operace je nevhodná pro děti, které neslyší z důvodu centrální poruchy sluchové dráhy, chronického zánětu a při nalezení abnormality vnitřního ucha na tomografu.

 

Zdroj: www.ckid.cz

Autor: - han -Foto: Profimedia , Centrum kochleárních implantací u dětí

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ