Varování: kuchyňská pinzeta z Číny obsahuje karcinogeny

Zdraví
16. 5. 2013 13:50
Fotografie kuchyňské obracečky zn. Orion.
Fotografie kuchyňské obracečky zn. Orion.

Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečnou kuchařskou pinzetou - obracečkou čínské výroby. Laboratorní rozbory v pinzetě prokázaly přítomnost primárních aromatických aminů, které mohou mít karcinogenní účinky na lidský organismus. Pinzetu vyrábí firma Kitchenette Co., Ltd., z Číny, do Česka ji dováží a distribuuje velkoobchod Orion z Litomyšle.

Černá nylonová pinzeta je dlouhá 30 centimetrů, na koncích úchopných čelistí je opatřena vroubkováním, v místě spoje obou čelistí je otvor pro zavěšení. Výrobek je balen v průhledném plastovém sáčku.

Podle ministerstva výrobek nesplňuje předpisy o předmětech z plastů určených pro styk s potravinami. Rozbory prokázaly, že obsahuje látky s karcinogenními účinky zejména na játra, štítnou žlázu a močový měchýř. "Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při styku tohoto výrobku s potravinami nebo připravovanými pokrmy může docházet k jejich kontaminaci karcinogenními látkami a následně k jejich konzumaci," varoval hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Autor: ČTK Foto: www.mzcr.cz

Další čtení

ilustrační obrázek

Nedostatek tamoxifenu pokračuje. Ministerstvo omezilo předepisování léků na rakovinu prsu

Zdraví
29. 7. 2026
ilustrační obrázek

Češi se dál hromadně očkují proti žloutence A, spotřeba vakcín letos dohání loňský rok

Zdraví
29. 7. 2026
ilustrační obrázek

Čtyři pětiny rakoviny plic souvisejí s kouřením. Lékaři lákají kuřáky na screening

Zdraví
28. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ