Zní to neuvěřitelně, ale některé děti vypadají o desítky let starší než jejich rodiče. Tento zdravotní problém způsobuje velmi vzácná porucha, kvůli které organismus stárne mnohokrát rychleji, než je obvyklé. Američtí vědci nyní přicházejí zřejmě s největší nadějí za posledních 120 let.
Média ji říkají "stoletá teenagerka". Hailey Okinesová sice nedávno slavila třinácté narozeniny, ale se spoustou vrásek a šedivých vlasů vypadá jako babička. Patří mezi několik stovek pacientů, kteří trpí takzvanou progerií neboli nemocí předčasného stárnutí.
Dívčin organismus není schopen produkovat protein lamin A, který se podílí na opravě poškozené DNA. Místo toho tvoří tělo chybnou látku, která naopak poškozuje některé části organismu. I děti, které ještě nedokončily povinnou školní docházku, proto trápí nemoci, s nimiž jinak bojují jejich prarodiče.
Hailey před časem vypadaly vlasy, má plno vrásek, trpí kornatěním tepen, léčí se s osteoporózou a bolestí kloubů. Pokud se podobní pacienti dožijí puberty, považují to lékaři za velký úspěch. Od roku 1886, kdy byla porucha popsána a diagnostikována, totiž neexistuje žádná terapie, která by nemocným poskytla naději.
Nyní by se ale situace mohla díky amerických vědcům otočit. Skupina lékařů z předních nemocnic včetně Boston Children´s Hospital a Hardvard Medical School totiž testuje lék, který údajně dokáže pozastavit negativní vliv nemoci.
Podle malé studie uveřejněné v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences přinesl lék zlepšení většině z 25 nemocných dětí, které se zapojily do projektu. Přestože není možné říct, zda jim léčba skutečně prodlouží život, hovoří doktoři alespoň o zlepšení jeho kvality. Děti totiž po roce užívání přibraly na váze, zlepšila se kvalita jejich kostí a kůže a o 50 procent se zmírnily zdravotní problémy.
Lék ještě není na trhu a odborníci musejí své výsledky potvrdit v rozsáhlejších výzkumech, ale již nyní svítá naděje stovkám nemocných dětí. Pokud se pozitivní efekt skutečně potvrdí, bude záležet také na zdravotních pojišťovnách, zda se lék k pacientům dostane.
Vzhledem k tomu, že touto nemocí trpí jedno dítě ze čtyř milionů, bude výroba léku nesmírně finančně náročná. Jak uvádí výše zmíněný odborný časopis, o ceně nechce zatím nikdo ani spekulovat.