Vše, co potřebujete vědět o spánku: Poradíme, jak dlouho spát nebo jak vyhrát nad nespavostí

Zdraví
11. 9. 2022 11:58
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

O spánku už bylo napsáno více než dost. Každý z nás ví, že je důležitý, tušili jste ale, co všechno ovlivňuje? Neškodí nám totiž pouze jeho nedostatek, ale i jeho přebytek. Podívejte se na všechno podstatné, co o spánku potřebujete vědět.

Proč je spánek důležitý?

Kvalitní spánek je naprosto klíčový pro fungování celého našeho těla. Právě ve spánku dokáže tělo regenerovat, nabrat potřebnou sílu, energii a také si v sobě udělat pořádek: čistí se od toxinů, zpevňují se svaly a kosti. Pokud spíme málo, tělo se neregeneruje tak dobře, náš imunitní systém nestíhá a je náchylnější ke všemožným infekcím. Spánek není podstatný pouze pro fyzický stav, ale má vliv i na ten psychický. Zcela zásadně je jeho kvalitou ovlivňován náš mozek, zejména paměť a schopnost učení.

Ideální doba spánku

Optimální doba spánku je pro každého člověka individuální. Běžně je uváděno přibližně 7 až 8 hodin, přičemž pravidelný spánek, který trvá méně než 6 hodin denně nebo více než 10 hodin je považovaný za nezdravý. Ano, čtete správně. Ani dlouhý spánek tělu neprospívá. V takovém případě totiž hrozí zhoršené fungování mozku, horší duševní zdraví, vyšší riziko mrtvice či vzniku srdečních onemocnění. Spánek tedy nepodceňujte, ale ani to s ním nepřehánějte.

Problémy se spánkem

Usínat bez problémů není samozřejmost. Nespavost trápí stále více lidí, na vině je zejména stres, všudypřítomné displeje a špatná životospráva. Mezi nejčastější potíže se spánkem patří insomnie neboli nespavost, další spánkovou poruchou je narkolepsie, stav, kdy člověk naopak usne hluboce kdykoliv během dne, klidně i na několik minut.

Jak vyzrát nad nespavostí?

V první řadě zkuste digitální detox, a uvidíte, že budete hned usínat lépe. Telefon odložte alespoň půl hodiny před spaním, stejně tak ostatní elektroniku. Spánku příliš neprospívá ani tučné a těžké jídlo. Když totiž zatížíte žaludek těsně před spaním, bude muset pracovat na trávení a nenechá vás usnout. Pokud se bez jídla neobejdete, dejte si jen něco lehkého. Jestliže i přes zlepšení všech svých návyků nemůžete usnout, nebraňte se doplňkům stravy. Ideální jsou takové, které obsahují L-tryptofan, právě on je zodpovědný za tvorbu spánkového hormonu v našem mozku. "L-tryptofan patří mezí esenciální aminokyseliny, to znamená, že si jej tělo nedokáže samo vyrobit. Musíme jej přijímat v potravě, případně v doplňcích stravy. Z těch mohu doporučit například Barny's HypnoX® L-tryptofan + bylinky, který kromě účinné látky obsahuje také 6 typů bylinek napomáhajících kvalitnímu spánku," vysvětluje MUDr. Marie Viková.

Jak si zlepšit spánkový režim

Naše tělo má rádo pravidelný řád, to není žádným překvapením. Nastavte si proto přesný čas, kdy budete chodit spát, a kdy naopak vstávat. Snažte se tento režim dodržovat i během víkendů či dovolených a uvidíte, že váš spánek bude mnohem kvalitnější.

Autor: - red -Foto: , deposithphotos/ AllaSerebrina

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ