Toužíte po povýšení v práci? Ze zdravotního hlediska se vám toto přání může nevyplatit. Podle nové americké studie totiž vyšší postavení spojené s náročnějšími povinnostmi, vyšší odpovědností a větší stresovou zátěží může u žen vyústit v závažné srdeční onemocnění.
Podle lékařů z Ženské nemocnice v Brighamu a Harvardovy univerzity je lepší vést kartotéku pacientů než pracovat jako sestra v psychicky náročném prostředí operačního sálu. Stejně tak je z pohledu zdravého srdce bezpečnější pracovat jako recepční než jako manažer pětihvězdičkového hotelu s hromadou každodenních povinností.
Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborném časopise PloS One, která zkoumala vztah stresu a vzniku kardiovaskulárních problémů u žen. Přes 22 tisíc dobrovolnic bylo rozděleno do čtyř skupin podle pracovní vytíženosti a jejich zdravotní stav byl sledován následujících 10 let.
Nejen stres, ale také cigarety
Podle autorů studie výsledky naznačují, že stres a náročné povinnosti v práci vedou k dlouhodobým srdečním problémům. Ženy ze skupiny s nejnáročnějším povoláním měly o 38 procent vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních problémů v porovnání s kolegyněmi, kterým se stres v práci vyhýbal. Naopak strach o ztrátu zaměstnání údajně nehraje takovou roli.
Co říkají další odborníci: |
Na nebezpečí stresu pro srdce a cévy upozorňuje řada zahraničních výzkumů. Podle mezinárodního průzkumu Interheart study, který se uskutečnil v 52 zemích, se riziko rozvoje infarktu či aterosklerózy při stresu zdvojnásobuje. Podobné závěry přinesla také finská studie, podle níž mají ženy s náročným zaměstnáním dvojnásobné riziko, že jim selže srdce. Zdroj: PloS One |
"Náročnost povolání vede ke stresu, který chronicky zvyšuje krevní tlak, způsobuje inzulinovou rezistenci či vznik aterosklerózy. Tito lidé navíc často kouří nebo mají deprese, což může vyústit v metabolický syndrom," uvádí autoři ve studii.
Vědci upozorňují, že riziko se zvyšuje při dlouhodobém působení stresu. Právě s touto hodnotou totiž ve studii pracovali. Navíc se jim nepovedlo do výsledků zahrnout nezměřitelné hodnoty jako vztah k práci, nadšení pro obor nebo fakt, zda ženy jejich pracovní vytížení naplňuje a baví. "Tyto detaily zřejmě také hrají nezanedbatelnou roli," zmiňují.
Práce versus zdraví
Přestože srdeční problémy se ženám z důvodu hormonální ochrany vyhýbaly, v posledních letech se komplikace objevují i u nich. Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2001 zemřelo kvůli srdeční zástavě 177 žen, o deset let později se toto číslo vyšplhalo až na 572 případů. Podobná situace je u srdečního selhání, které se od roku 2001, kdy se vyskytlo 595 úmrtí, téměř zdvojnásobilo.
"Počet ženských a mužských pacientů se vyrovnává. Ženy víc kouří, vedou způsob života, ve kterém se pořád za něčím honí, chtějí udělat kariéru, mít rodinu, spasit svět, ale všechno má své meze. Člověk si musí uvědomit, že za to může zaplatit zdravím," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ kardiolog Miroslav Pšenička z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.