Každých deset sekund dva lidé na světě onemocní cukrovkou a jeden člověk této chorobě podlehne, varují odborníci. Pokud se nic nezmění, pacientů bude dál rychle přibývat. Z tohoto důvodu byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen 14. listopad jako Světový den diabetu, který by měl na prevenci a léčbu této nemoci upozornit.
V Česku je nyní kolem osmi set tisíc nemocných. Čtvrtinu z nich navíc trápí chronické komplikace, které jim znepříjemňují běžný život. Mezi nejvážnější zdravotní omezení patří problémy s ledvinami, které trápí přes 83 tisíc pacientů, 94 tisíc lidí trápí zrak a 44 tisíc se léčí s diabetickou nohou.
V Česku zemře každým rokem na diabetes přes 20 tisíc lidí. "Navíc 200 tisíc pacientů o své nemoci vůbec neví," varuje prezident Diabetické asociace České republiky Milan Kvapil. Přitom lze podle něho vzniku diabetu 2. typu, kterým trpí 90 procent pacientů, předejít upravením životního stylu.
Světový den diabetu v Praze |
V pondělí 14. listopadu se od 11 do 19 hodin na náměstí Republiky v Praze uskuteční program, při kterém si lidé budou moci nechat změřit tlak, BMI, glykémii či cholesterol. Lékaři a nutriční specialisti poradí, jak cukrovce předcházet. Od 13 hodin se uskuteční Pochod proti diabetu, který má poukázat na to, že pohyb léčí. |
Upozornit na rizika nemoci, podpořit prevenci a zlepšit kvalitu života nemocných má Světový den diabetu, který připadá na 14. listopad. Kromě osvětových akcí se každým rokem rozsvítí modrým světlem známé památky, čímž organizátoři upozorňují na tuto civilizační chorobu. "Je potřeba se soustředit nejenom na léčbu nemoci, ale také na prevenci a podporu nemocných," podotýká Daniela White ze společnosti Novo Nordisk, která každoročně tuto akci pořádá.
V předchozích letech se kromě londýnského obřího ruského kola, opery v Sydney či sedmihvězdičkového hotelu v Dubaji, rozsvítil také pražský metronom na Letné, brněnský hrad Špilberk, Žižkovská televizní věž a Týnský chrám na Staroměstském náměstí. Letos modře zazáří Národní památník na Vítkově.