Alkohol škodí paměti, začíná se zhoršovat o šest let dříve

Zdraví
17. 1. 2014 15:45
Alkohol není přítel paměti, zvláště to platí u mužů středního věku (ilustrační foto).
Alkohol není přítel paměti, zvláště to platí u mužů středního věku (ilustrační foto).

O téměř šest let fungující paměti se připravují muži středního věku, kteří vypijí více než dvě velké sklenice alkoholického nápoje denně. Další poznatek britské studie už je poněkud optimističtější - není prý rozdíl mezi pamětí abstinentů a jedinců, kteří si alkohol dopřávali nebo stále dopřávají v menší míře.

Vědci z University College London se zaměřili na více než pět tisíc mužů a dva tisíce žen, u kterých třikrát během desetiletí vyhodnocovali jejich návyky, co se konzumace piva, vína a kořalky týče. První test paměti a exekutivních schopností (plánování, organizování a řešení problémů) absolvovali účastníci výzkumu v 56 letech, měření se během následujících deseti let ještě dvakrát opakovala.

Ohrožená věková skupina

"Většina studií zabývajících se vlivem alkoholu na lidskou paměť proběhla u starých lidí, my jsme se ale soustředili na jedince ve středním věku. Naše výsledky naznačují, že nadměrné pití je u nich spojeno s rychlejším úpadkem ve všech kognitivních schopnostech," uvedla v magazínu Neurology autorka výzkumu Séverine Sabiaová.

Hranice 36 gramů alkoholu (např. desetistupňové pivo obsahuje 16 gramů etanolu) je v tomto případě stěžejní, odlišuje totiž z pohledu britských vědců těžší pijany od lehčích. Testy prokázaly, že u jedinců holdujících alkoholu ve větší míře než je tato hladina, dochází ke zhoršování paměťových schopností o rok a půl až šest let dříve než u ostatních.

Bezedná sklenice

U žen se neškodná denní dávka alkoholu na rozdíl od mužů snižuje na půl, ale zhoršování paměti u něžného pohlaví se téměř nelišilo od toho mužského.

Podle ministerstva zdravotnictví v Česku pije alkohol rizikově každý dvacátý člověk, což obnáší denní konzumaci tří velkých piv u mužů a dvou u žen. Právě toto množství už překračuje hranici, kdy začíná docházet k rychlejší degeneraci paměti. Celosvětově je průměrná roční spotřeba alkoholu šest litrů na osobu. "Nejvíc se pije v Evropě a nejhorší je Česko, kde každý občan starší 15 let vypije ročně 16,61 litru čistého alkoholu," uvedla loni Alena Šteflová z české kanceláře Světové zdravotnické organizace.

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK/AP , Sean Dempsey

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ