Obezita nebo nadváha trápí až pětapadesát procent Čechů. Za vším stoj nevhodná strava, nedostatek pohybu i zajídání stresu, které vedou k závažným zdravotním komplikacím. Léčba obezity je proto jedním z hlavních témat medicíny, a to především ve spojení s diabetem druhého typu. Jaké novinky lékaři v poslední době zaznamenali?
Nejdále jsou s vývojem takzvaných antiobezitik (léků proti obezitě) ve Spojených státech. V poslední době jsou zde možnosti léčby mnohem širší než v Evropě. Schvalování léků je u nás obtížnější a méně dynamické. Zaoceánská konkurence si podle některých odborníků více uvědomuje rizika spojená s obezitou, do Evropy se nové účinnější léky budou dostávat i kvůli přísnějším normám složitě. "Doufejme, že i u nás bude brzy spektrum používaných antiobezitik širší než dnes," zdůraznil ve čtvrtek přednosta III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Štěpán Svačina.
USA vzorem
Pozornost české vědecké obce upoutaly především čtyři nová americká antiobezitika. Jedním z nich je Lorcaserin, látka působící na mozek, která patří k nové generaci léků pro ovlivnění pocitu sytosti. "Téměř polovina pacientů při jejím užívání hubne o více než deset procent po roce sledování a neexistuje zde riziko vzniku chlopňových vad a plicní hypertenze," tvrdí Svačina. Stejně účinný je pdole něj i Topiramat ER s fenterminem.
Velmi zajímavý je v tomto směru také bromokriptin. U nás sepoužívá k léčbě poruch menstruace a zvýšení hladiny hormonu prolaktinu v krvi, v Americe je však dávno znám jako antidiabetikum. Další účinnou látkou je amylin, který je podáván diabetikům obou typů léčeným inzulínem. Vede u nich k mírné redukci hmotnosti.
V Česku dnes umíme léčit obezitu jen léky působícími ve střevě a u diabetiků injekčními antidiabetiky. Ve vývoji léků působících na mozek jsme oproti americké konkurenci stále pozadu.
Novinka pro dvanáctník
U velmi obézních jedinců je však třeba provést zákrok chirurgický, a to většinou u pacientů s BMI indexem vyšším než 40. Jedna z metabolicky nejúčinnějších operací u obézních diabetiků je u nás tzv. gastrický bypass. Nyní se však objevila novinka, která dokazuje, že v oblasti chirurgické léčby obezity u cukrovkářů čeští lékaři pozadu nejsou a v současnosti se věnují nové metodě. Ta se zjednodušeně jmenuje EndoBarrier a pomáhá ke snižování hmotnosti a zlepření kompenzace diabetu.
Celá metoda spočívá ve vyřazení části tenkého střeva ze vstřebávání potravy pomocí jakéhosi plastového rukávu, který se "obleče" na dvanáctník. "Výhodou je fakt, že systém lze implantovat i vyjmout endoskpicky bez nutnosti operace. Tento výkon je možné s výhodou použít zejména u obézních diabetiků druhého typu," vysvětluje profesor Martin Haluzík z III. interní kliniky Všeobecné fakuktní nemocnice v Praze.
Zatím si však pacienti musejí počkat na její masivnější rozšíření. Zatím má na starosti jeho zavádění v praxi pražský IKEM a zákrok v hodnotě zhruba 150 tisíc korun není hrazen pojišťovnou. Studie zatím jeho přijetí spolehlivě otestovaly na deseti měsíční použití a pacienti, kteří ho mají, léčbu dobře tolerují. Podobné účinné metody, jako např. stimulace žaludku, jsou však velmi finančně náročné a zatím čekají na budoucí zavedení.