Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii

Zdraví
9. 8. 2013 10:07
Malárii přenášejí komáři.
Malárii přenášejí komáři.

Američtí vědci úspěšně otestovali vakcínu proti malárii a během studie zjistili, že vakcína ochránila před zákeřnou nemocí 12 z 15 pacientů. Výsledky výzkumu zveřejnili v časopise Science. Může ale trvat až dalších deset let, než bude vakcína schválená a určena pro širokou veřejnost.

Vědci během studie dobrovolníkům vpíchli oslabenou formu tropické nemoci, a spustili tak reakci imunitního systému. Doktor William Schaffner označil výsledky jejich výzkumu za "vědecký pokrok", ale jak dodal, může trvat dalších osm až deset let, než bude vakcína vědecky prověřená, schválená a připravena k distribuci.

Malárie trápí především Afričany, snímek pochází z nemocnice, kde se léčbou onemocnění zabývají."Není to vakcína, která by byla brzy k dispozici cestovatelům do rozvojového světa," uvedl Schaffner, jehož citoval server CNN. "Nicméně dosáhli jsme významného pokroku a všichni budou nyní se zatajeným dechem sledovat, jestli dopadnou další testy a jestli bude vakcína opravdu fungovat," dodal.

Malárie, kterou přenášejí komáři, ročně zabije okolo jednoho milionu lidí a dalších 200 tisíc osob touto chorobou onemocní.

Malárie je nejzávažnější parazitární nákaza a projevuje se horečkou, tiky, bolestí kloubů, dávením a křečemi. Jedinou prevencí je zatím moskytiéra napuštěná repelentem a léky, nejčastěji Malaron a Lariam.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ