Počet onemocnění černým kašlem stoupá. Loni doktoři napočítali téměř tisícovku případů, což je nejvíce za posledních čtyřiatřicet let. Mezi nemocnými jsou i očkovaní dospělí, kteří nemoc přenáší na nově narozené děti, které vakcinaci ještě nestihly podstoupit.
Za posledních pět let v České republice zemřely na černý kašel tři děti ve věku nižším než čtyři měsíce. Číslo sice není vysoké, ale v porovnání s faktem, že v letech 1970 až 2005 Státní zdravotní ústav (SZÚ) nezaznamenal jediné úmrtí, je více než alarmující.
Proti černému kašli se v ČR očkuje od roku 1958, kdy se objevovalo zhruba čtyřicet tisíc případů za rok. Po zavedení povinné vakcinace počet klesl a v osmdesátých letech už tu bylo jen šest nemocných ročně.
Očkování neúčinkuje věčně
"Jenže očkování začíná po čtyřech až deseti letech ztrácet účinnost a znovu očkovat se jde málokdo. Proto se infekce rozšiřuje a objevuje se i mezi dospělými," vysvětluje lékařka SZÚ Kateřina Fabiánová. "Protože ale už jednou očkování podstoupili, má u nich nemoc mírnější průběh a dá se celkem snadno vyléčit antibiotiky. Horší je fakt, že nemoc přenášejí na novorozeňata," dodává. V devadesáti procentech případů se navíc děti nakazí doma od starších sourozenců, rodičů či prarodičů.
Nejohroženější jsou přitom děti mezi šestým a třináctým týdnem života. Pokud je očkovaná matka, ochranné látky na dítě působí ještě během šestinedělí. Často ale nastává situace, že se očkování proti černému kašli odloží například z důvodu, že se mu ještě nezahojila jizva po injekci proti tuberkulóze, a tak může být i dva měsíce úplně nechráněné.
Šestiměsíční pokašlávání
Základní očkování se navíc podává v šesti dávkách. Pátá se podává před nástupem do školy a šestá v deseti nebo jedenácti letech. Za dalších maximálně deset let je však třeba nechat se přeočkovat znovu, jenže dávka kombinovaná s ochranou proti tetanu a záškrtu stojí osm set korun, a navíc není povinná.
Černý kašel se přenáší pomocí kapének a začíná běžnou rýmou a teplotou, po týdnu se dostaví suchý dráždivý kašel, který se postupem času zhoršuje a je doprovázen hlasitým sípavým nádechem, kdy se dítěti nedostává vzduchu. Protože se při něm zvyšuje tlak a prokrvení v hlavě, mohou jej doprovázet tmavé podlitiny v obličeji, krvácení pod spojivkou či z nosu. Kašel může být dávivý a vést ke zvracení. Pokašlávání může trvat i při léčbě tři až šest měsíců.
Onemocnění může mít za následek poškozený nervový systém, výjimečně způsobí například ohluchnutí. "Kromě toho bývá vzácně i smrtelné. Jedno ze sta nemocných dětí umírá," upozorňuje Fabiánová. Světová zdravotnická organizace WHO hlásí zhruba tři sta tisíc úmrtí na černý kašel ročně.