Mezi členy Evropské unie patří Česko k zemím s největším podílem obézních lidí v populaci. U žen ve věkové kategorii 65 až 74 let jich má dokonce vůbec nejvíc; obézní v této skupině obyvatelstva představují 35,9 procenta. Údaje založené na letech 2008 až 2009 přinesl Evropský statistický úřad (Eurostat).
U populace starší 18 let připadlo nejmenší množství obézních z 19 států "sedmadvacítky", u nichž statistici data uvedli, Rumunsku. V něm je podle nich obézních osm procent žen a 7,6 procenta mužů. Naopak nejvíce obézních žen Eurostat zaznamenal v Británii (23,9 procenta) a u mužů pak na Maltě (24,7 procenta).
V případě dospělých mužů v Česku statistici zaregistrovali 18,4 procenta obézních. Více už to bylo jen v Maďarsku (21,4 procenta), v Británii (22,1 procenta) a na již zmíněné Maltě. Česko se Slovenskem a Lotyšskem také patří mezi státy, v nichž experti zaznamenali největší rozdíl mezi množstvím obézních mezi mladými a příslušníky starších věkových kategorií.
Jak vypočítat index BMI: |
Index tělesné hmotnosti se vypočítá podle vzorce: váha v kg / výška v metrech na druhou Ideální BMI dospělého člověka by se mělo pohybovat v rozpětí 18 až 25. |
Loňský průzkum Všeobecné zdravotní pojišťovny ukázal, že ideální váhu mají Česi nejčastěji ve věkové skupině 40 - 49 let. Podle odborníků přichází totiž zásadní zlom ve třiceti letech, odkdy lidé většinou pouze přibírají. Může za to nejen nevhodný životní styl, ale také prostředí, ve kterém se pohybujeme. "Lidé již téměř nechodí. Raději jedou autem," tvrdí lékař Martin Matoulek ze Všeobecné fakultní nemocnice.
Podle něho je důležité hlídat si takzvaný index tělesné hmotnosti BMI. Pokud se totiž pohybuje kolem čísla 25, člověk má nadváhu. Po překročení čísla 30 se již hovoří o obezitě. "Kdo má BMI nad 40, tak má velkou pravděpodobnost, že se nedožije 60 let," dodává Matoulek.
Obezita a nadváha totiž mohou způsobit vážné zdravotní problémy. 50 procent obézních totiž bojuje s vysokým krevním tlakem, třetina se léčí s cukrovkou a 42 procent trpí depresemi. Tyto faktory navíc zvyšují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a celkovou zátěž organismu.
Proč jsou Češi obézní: |
Podle loňského průzkumu Všeobecné zdravotní pojišťovny bojuje každý druhý Čech se svou váhou. Vtěšina z nich se přitom snažila zhubnout minimálně jednou v životě. Největší riziko obezity mají lidé, jejichž rodiče trpí nadváhou a lidé na vesnici. Třetina lidí s obezitou totiž nedodržuje pitný režim, jí nepravidelně a 54 procent z nich se nevěnují žádné fyzické aktivitě. "Sport je skutečně zásadní, dokáže odložit i nemoc," tvrdí přednosta III. Interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Štěpán Svačina: "Sportovec může jíst skoro všechno a v krvi se nic neprojeví. Pro toho, kdo se nehýbě, je prakticky každé jídlo rizikové." |